pátek 19. dubna, 08:24 Svátek má Rostislav
Profil
Není fotka
Vyhledávání
 
Co se kde šustne
 
Zajímavé foto


Navigace: Zahrada
hodnocení: 5.00
Aktuální kategorie: help   Vše > Zahrada a květena > Zahrada
Diskutujte! Neroste vaše zelená radost, nebo naopak roste až moc? Sdílejte s ostatními fotky, rady a zkušenosti..
 
 
Podkategorie:
 
 
 
Autor: anny
Status:
Klikni pro filtrování

Bylinky

Datum: 31.03.2011 15:53
 

Pestujete bylinky ? U nás je bazalka takmer povinnosťou. A samozrejme máta,na mochito. Chcem sa však opýtať na saturejku. Vlani som ju pestovala. Podla štítku by to mala byť jednoročka,ale já som teraz strihala staré stonky a zdá sa mi,že raší. Je to možné? Alebo je ešte eventualita,že mi raší nejaký plevel ,ktorý vyrástol u saturejky.



Starší odpovědi byly automaticky odmazány
 

Komentáře a názory

 
    Aktuální stránka: 14 z 21
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Bylinky

    Datum: 10.03.2016 19:21
     

    Kurkuma, koření či lék?

    8.8.2011

    KurkumaCurcuma longa (kurkuma dlouhá) je rostlina z čeledi zázvorníkovitých, z níž se používají její dužnaté oddenky. Pokud vám podle názvu připadá tato vytrvalá bylina zcela neznámá, vězte že jste se s ní setkali již mnohokrát. Je totiž součástí kari koření, oblíbené směsi používané v kuchyni, které dodává typicky žlutou barvu. V našich končinách ji většinou seženete v podobě zlatožlutého prášku (rozemleté sušené oddenky).

    Kurkuma pochází z Indie, kde je známá již 4 tisíce let. Do dnešních dní se dochovala tahle tropická rostlina i díky ajurvédě, tradiční indické medicíně, ve které působí jako nezastupitelné a všestranné léčivo. Hlavní účinnou složkou byliny je kurkumín. Působí jako výborný antioxidant anapomáhá správné funkci jater a žlučníku. V dnešní době plné spěchu a stresu (které ničí minimálně zmíněná játra) je toto levné a dostupné koření nedoceněné. Pokud cítíte známky nachlazení, neváhejte použít žlutý prášek, výborné je zkombinovat ho se zázvorem (kurkumě příbuzná rostlina) - zázvor zrychluje krevní oběh a tím se kurkuma hbitě dostane na místo potřeby. Navíc nejsou známy vedlejší účinky, což se o chemických preparátech říci nedá. Kombinace s medem pomáhá při kašli.

    Dalším polem působnosti je trávení. Kurkumín v těle napomáhá zvyšovat vylučování žluči, což zlepšuje trávení; zabraňuje tvorbě plynů a nadýmání. Je také dezinfekční a působí blahodárně především v tlustém střevě. Nepodložené teorie hovoří dokonce o prevenci rakoviny tlustého střeva - pro Čechy velmi důležitá informace - v tomto máme bohužel světové prvenství. Z hlediska prevence účinkuje oddenek také proti mozkové mrtvici. Kurkuma je zcela rozpustná v tucích. Zevně působí na udržování hezké pleti bez akné a vhodná je k hojení zanícených ran.

    Nakonec pár užitečných rad. Kurkumu obvykle zakoupíte v obchodech s kořením, popř.ve zdravé výživě.Můžete přidávat prakticky do každého jídla (polévka, slané i sladké), její chuť jídlo příliš neovlivní (množství nutno vyzkoušet) a krásně dožluta obarví. Jako nápoj lze pít nalačno na posílení žaludku a trávení - půl čajové lžičky do sklenice vody. Výborný je čaj ze směsi kurkuma, skořice, zázvor v poměru 2:2:1 (v sušené podobě), lehce zakrýt dno hrnku a zalít horkou vodou. Psychicky tento žlutý zázrak dokáže člověka vytrhnout z letargie a přílišného snílkovství a lze díky němu pevněji stát nohama na zemi.


    Autorka: Markéta Pallová

     
  • Autor: Reklama

    Re: Bylinky

     
     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Bylinky

    Datum: 15.03.2016 18:33
     

    ĆAJ Z KVĚTŮ PAMPELIŠKY

    8 květů pampelišky

    350 ml vody

    med nebo cukr

     

    Vroucí vodou přelijeme květy a necháme louhovat asi 5 minut. Pak teprve osladíme.

    Můžeme použít i květy sušené.

     

    ČAJ Z KOŘENE PAMPELIŠKY

    1 PL praženého kořene pampelišky

    1/2 ČL strouhaného zázvoru

    1 zrnko kardamomu

    350 ml vody

    med

     

    Vše kromě medu přivedeme do varu a vaříme asi 5-10 minut. Když trochu zchladne, přidáme med.

    Je možné přidat i skořicovou kůru nebo muškátový oříšek.

     

    Pražení kořene pampelišky

    Vyryjeme kořeny, důkladně umyjeme a nakrájíme na kousky. Sušíme v troubě (150-200 stupňů, asi 2 hodiny), v sušičce (300 stupňů, 10 minut).

     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Bylinky

    Datum: 22.03.2016 19:14
     
    logo_bylinkofest-220x119.jpg

    Zajímavá akce o bylinkách:

    [www.velkeucho.cz]

     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Bylinky

    Datum: 03.05.2016 15:18
     
    dsc_0235.jpg
    Další fotografie:

    Na Nemošické stráni je medvědí česnek v plném vývoji. Je ho tam neskutečně hodně. Natrhala jsem si ho dost, ale ani nebylo znát, že by nějaký ubyl. Uvařila jsem z něj polévku (přidala jsem jednu mrkev, kousíček celeru a zahustila trochou pohankových vloček).

    Taška s česnekem byla v autě, než jsme si vypili kávičku v kavárně. Za tu chvilku tedy pěkně provoněl celé auto česnekovým odérem. winking smiley

     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Bylinky

    Datum: 06.05.2016 08:26
     

    Jednoduchý test na poznávání bylinek, ale opakování neuškodí. winking smiley

    Při každém pokračování testu se objevují nové bylinky, tak se to může hrát pořád dál a dál...

    [www.ceskatelevize.cz]

     
  • Autor: Hanule
    Status: expert

    Re: Bylinky

    Datum: 06.05.2016 09:00
     

    Ten je prímovní, díky, Věrko.

     
  • Autor: kordula
    Status: expert

    Re: Bylinky

    Datum: 06.05.2016 11:51
     

    nevím kam s tím, naložila jsem ten vlašťovičník i s listy confused smiley proti klíštatum

     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Bylinky

    Datum: 13.07.2016 14:58
     
    dsc_0032.jpg
    Další fotografie:

    Můj bylinkový balkon. winking smiley

     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Bylinky

    Datum: 22.07.2016 09:43
     
    13725079_602689579892041_5148075921309266467_o.jpg

    Lichořeřišnice větší (Tropaeolum majus)

    je původem z Jižní Ameriky. Pro léčivé účinky sbíráme od června do září květ, nať, listy i semeno. Čerstvou bylinu můžete také přidávat do zeleninových salátů. Lichořeřišnice má významné antibiotické, antivirotické a antibakteriální účinky a pomáhá při chronických zánětech plic. Působí také na stafylokoky, streptokoky, Proteus, E. coli a další druhy bakterií v močových cestách a osvědčila se i při léčbě zánětu prostaty. Výtažky z lichořeřišnice zvyšují naši obranyschopnost, zlepšují činnost centrální nervové soustavy a celkově posilují organismus. Tato bylina také podporuje růst vlasů, brání jejich vypadávání a je dobrým bojovníkem proti lupům. Navíc se nemusíte bát žádných nežádoucích účinků ani předávkování a je vhodná i těhotenství či pro kojící ženy smiling smiley

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Bylinky

    Datum: 22.07.2016 10:38
     

    Věrko, máš ty bylinky krásné, v parádní kondici! Mně je ta vedra nějak zdecimovala. confused smiley sad smiley

     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Bylinky

    Datum: 22.07.2016 11:53
     

    Kupodivu se bylinkám na balkoně, kam celé odpoledně pere sluníčko, docela daří. A jsou to většinou koupené sazeničky někde v supermarketu. Mám radost z bazalky. Už loni jsme ji měli takhle pěknou. Dělala jsem pesto, abych ji zpracovala. Teď jsme si ji s sebou vzali i do restaurace, kam chodíme na pizzu (tradičně na Maragaretu). Vylepšili jsem si ji pořádnou dávkou bazalky. Oni ji tam dávají, ale jen pár lístečků. grinning smiley

     
  • Autor: Betas
    Status:

    Re: Bylinky

    Datum: 26.07.2016 17:57
     
    image.jpeg

    Mam je letos taky poradne! Vybodla jsem se na balkonovky a misto nich dala do truhliku bylinky. Asi uz starnu, kdyz menim kytky za jidlo ;-) :-)))

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Bylinky

    Datum: 27.07.2016 12:39
     

    Betas, naprosto stejný vývoj u mě!!! winking smiley grinning smiley grinning smiley grinning smiley grinning smiley grinning smiley thumbs down

     
  • Autor: Betas
    Status:

    Re: Bylinky

    Datum: 27.07.2016 12:53
     

    winking smiley coffe smiley grinning smiley

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Bylinky

    Datum: 27.07.2016 13:00
     

    V závěsných truhlících mám převislé jahody a do nádob šoupnu místo surfinek příští rok koktejlová rajčátka winking smiley grinning smiley

     
Upozornění
Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci. přihlášení

Nejste registrovaní?
zaregistrujte se! Nezabere vám to víc jak 20 sekund a získáte množství výhod! registrace
 
 
 
Zajímavé foto
Zajímavé diskuze
Barbra a Daniel

adoptivní děti WEEKu
 
 
 
Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory jednotlivých diskutujících. Redakce serveru nemůže ovlivnit jejich obsah.
Provoz diskuze se řídí Pravidly zasílání příspěvků na serveru Week.cz.



RSS vše - RSS vše - Diskuze - RSS - Zahrada (Diskuze)

Přidej na Seznam    
 
(c) 2006-14 Week.cz | Kontakt - Podmínky užívání - Nápověda
 
Tento server používá software Phorum.