pátek 19. dubna, 22:19 Svátek má Rostislav
Profil
Není fotka
Vyhledávání
 
Co se kde šustne
 
Zajímavé foto


Navigace: Zahrada
hodnocení: 5.00
Aktuální kategorie: help   Vše > Zahrada a květena > Zahrada
Diskutujte! Neroste vaše zelená radost, nebo naopak roste až moc? Sdílejte s ostatními fotky, rady a zkušenosti..
 
 
Podkategorie:
 
 
 
Autor: anny
Status:
Klikni pro filtrování

Bylinky

Datum: 31.03.2011 15:53
 

Pestujete bylinky ? U nás je bazalka takmer povinnosťou. A samozrejme máta,na mochito. Chcem sa však opýtať na saturejku. Vlani som ju pestovala. Podla štítku by to mala byť jednoročka,ale já som teraz strihala staré stonky a zdá sa mi,že raší. Je to možné? Alebo je ešte eventualita,že mi raší nejaký plevel ,ktorý vyrástol u saturejky.



Starší odpovědi byly automaticky odmazány
 

Komentáře a názory

 
    Aktuální stránka: 12 z 21
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Bylinky

    Datum: 27.07.2015 07:41
     
    1005659_585682038149676_1129982582_n.jpg

    LIBEČEK
    (Kuchařka ze Svatojánu)
    Z libečku sbíráme především list ke kuchyňskému použití, léčebně se využívá nejvíce oddenek. Já jsem se zaměřila na plod.
    Libeček působí silně močopudně, výborně léčí záněty dolních močových cest, zlepšuje trávení, při nachlazení rozpouští hlen, dokáže ulevit při dně, protože vylučuje kyselinu močovou. Libeček zásadně neužíváme při těžkých poruchách ledvin.
    Při dně a revmatismu můžeme používat libeček ke koupelím.
    Semeno libečku se používá jako mimořádně fungující prostředek pro celkové posílení organismu. Lžička nadrceného semene se přelije šálkem vroucí vody, nechá se 10 minut vyluhovat a potom se přecedí. Pije se 2 x denně po hlavním jídle. Může se používat i drcené semeno zasyrova, v tom případě stačí na špičku nože 2 x denně po jídle. Já ho přidávám po špetkách jako koření do jídla – do polévek a brambor.

     
  • Autor: Reklama

    Re: Bylinky

     
     
  • Status: expert

    Re: Bylinky

    Datum: 27.07.2015 07:46
     

    Kdyby tak nesmrděl:-)

     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Bylinky

    Datum: 27.07.2015 07:46
     

    Nesmrdí, voní. grinning smiley

     
  • Status: expert

    Re: Bylinky

    Datum: 27.07.2015 07:59
     

    Nemůžu si to vsugerovat:-(, cítím ho kam se přidá, ta vůně mi připadá umělá chemická. Nemám ráda ani různé masoxy a podobně smrdící záležitosti. S tím libečkem jsem se hodně snažila, říhám ho pak půl dne a není mi dobře.

     
  • Status:

    Re: Bylinky

    Datum: 27.07.2015 09:04
     

    Jsme lidé různí, co jednomu voní, druhému smrdí, já patřím k těm, kterým libeček voní.

     
  • Status: expert

    Re: Bylinky

    Datum: 31.07.2015 10:14
     

    Co říkáte tomuto? [www.novinky.cz]

     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Bylinky

    Datum: 31.07.2015 21:31
     

    Před heřmánkem smekni, před bezem klekni

     

    Bez černý je snad nejznámější a nejoblíbenější léčivka. Dříve se věřilo, že je bezový keř místem, které osidlují dobří duchové a víly. Proto ho lidé vítali v blízkosti svých domovů i chlévů.

    Nerada to dělám, ale trochu si tu postesknu.. dnes se léčivý bez černý nahradil oblíbenými tújemi a dalšími dřevinami, které se zvláště na venkov příliš nehodí… Zkusme se na to, co nám přirozeně roste v okolí, dívat více přátelštěji a možná vezměme na milost bez a uctěme ho zpět u našich domovů

    Ale zpátky k bezu a jeho léčivým účinkům. Z bezu je možné využít celou rostlinu. Nejvíce používanou částí je květ. Účinky květů jsou všeobecně známé a popsané v mnoha knihách o bylinkách. Používá se při nachlazení, virosách, chorobách dýchacích cest, trávicího ústrojí , atd. Dají se z něj připravit pleťové vody na omývání, masti, sirupy, ocet.

    Další částí, kterou můžeme využít, je list. Z listů je možné udělat tinkturu tak, že list naložíme do pálenky a necháme asi měsíc stát za oknem. Poté přecedíme a uchováme v temnu. Tinkturu z listů, stejně tak jako čerstvé listy je možné použít jako obklady na klouby a jejich případné potíže. Další možností využití je při otocích nohou, které může být způsobeno zadržováním vody v organismu.

    Plod je oblíbený a jeho využití známé. Například jako bezinkový likér, víno, povidla, šťáva, mošt, marmeláda, kompot nebo jako sušený. O tom vám více napíšu v podzimním díle o bezu

    A kořen můžeme také využít, má podobné účinky jako listy, ale já ho nesbírám, protože bych musela bez vytrhnout a to pro mě není sympatická představa.

     

    IMG_3522

     

     

     

    IMG_3517

    Voda s citronem a bezovými květy:

    Tahle voda je asi mou nejoblíbenější variantou použití květu bezu. Osvěží, pročišťuje močový systém, podpoří trávení, chutná a ještě krásně vypadá užijte si ji také. Vodu s květy bezu lze taky použít k omývání nečisté pleti.

     

    Čaj z květů:

    Usušený nebo čerstvý květ přelijeme vřící vodou a necháme pod pokličkou asi 15 – 20 min. vyluhovat. Můžeme dosladit medem nebo sirupem z jitrocele či smrkových špiček. Použití je při nachlazení.

    Čaj z květů s lípou, tymiánem a skořicí:

    O tomto čaji se zmiňuji ve videu zde

    můžete k němu přidat i citron nebo med, když budete mít chuť .

     

    Ocet z květů:

    Zalijeme květy octem, nejlépe vinným a necháme 2 – 3 týdny za oknem macerovat. Poté scedíme a můžeme používat jako osvěžení na pleť, když ocet zředíme vodou. Nebo při horečkách a nachlazení potíráme octem dlaně a chodidla. Pokud nás bolí namožené svaly, také můžeme potírat bezinkovým octem.

    Mast z květů/pleťový olej z květů:

    Květy naložíme do kvalitního za studena lisovaného oleje a necháme stát opět za oknem na slunci. Přecedíme zhruba po 14 dnech až třech týdnech. Mezitím olej kontrolujeme, aby se nám nekazil. Lépe uděláme, když necháme květy drobně zavadnout, vypaří se tak určité procento vody a olej nebude náchylný ke zkažení. Když je olej hotový, můžeme ho používat rovnou na pleť, případně potírat místa, kde máme nějaký kožní problém nebo jen tak, užívat si jeho příjemných účinků a vůně. Nebo olej vmícháme do bambuckého másla, které jemně rozehřejeme ve vodní lázni do 40°C. Pak uchováváme ve skle. Mast hezky zvláčňuje pleť a hojí drobná kožní poranění. Případně při přípravě můžeme přidat pár kapek éterického oleje z gerania Pelargonium graveolens nebo sladce vonící a kůži hojící Styrax benzoe.

    Koupel z květů bezu:

    Sušené nebo čerstvé květy naložíme předem zhruba na 2 – 3 hodiny do vody a přidáme med. Potom přecedíme a přilijeme do koupele. Tato voňavá lázeň udělá s našimi smysly zázraky!

     

    Maska na pleť:

    Květy bezu buď samostatné nebo s květem lípy a heřmánku rozmixujeme s trochou vody tak, aby nám vznikla kaše. Tu přiložíme na pleť a necháme působit asi půl hodiny. Mezitím si pustíme oblíbenou hudbu, usadíme se pohodlně do křesla a relaxujeme Masku poté smyjeme a pleť natřeme třeba olejem nebo mastí z bezu.

    Nápoj z květů:

    Vodu s květy, medem (případně třtinovým cukrem) a citronem dáme do větší lahve asi na 2 – 4 dny. Přikryjeme plátýnkem a necháme za oknem. Poté scedíme a můžeme pít. Květy je před naložením lepší zbavit stopek.

    Bezinkový lektvar:

    Květy (asi tři hrsti) s citronem a medem (případně třtinovým cukrem) vaříme v litru vody asi půl hodiny. Necháme vychladnout a druhý den přecedíme a naplníme do lahve.

     

     

    IMG_3294

     

     

    Tinktura z listů:

    Podrcené nebo nakrájené listy naložíme do pálenky a necháme asi měsíc stát na slunci. Po přecezení používáme na kloubní potíže, otoky.

    List jako obklad:

    Pokud se poraníme, natlučeme si třeba koleno, praštíme se do ramene, atd.. můžeme jako první a skoro i poslední pomoc použít bezové listí. Pomneme ho v ruce, případně nakrájíme a přiložíme jako obklad. Už několikrát jsem měla možnost to vyzkoušet a je opravdu překvapivé, jak rychlé a skvělé účinky bezové listí má. Spíš vám přeji, ať tento způsob nemusíte zkoušet.

    Čaj s bezových listů:

    Čaj vaříme asi 10 – 20 minut a po scezení pijeme, když potřebujeme podpořit činnost ledvin, otékají nám nohy a jsme unavení.

    O bezu jsem natočila také video, můžete se podívat tady pod textem. A také mě potěší, když se dole v komentářích podělíte o své recepty, jak bez využíváte vy nebo jak vám pomohl.

     

     

     

     

     

     

     

     

     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Bylinky

    Datum: 05.08.2015 21:42
     

    Zajímavý poznávací test:

    [www.priroda.cz]

     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Bylinky

    Datum: 12.08.2015 10:40
     
    lapacho-strom-300x225.jpg
    Další fotografie:


    Čaj na poševní výtoky, odkovení a mnoho dalšího


    Tento čaj léčí podle mnohých odborníků snad úplně všechny nemoci a jeho účinkům jsou připisovány až zázračné schopnosti. Jde o velmi silný antioxidant, který pochází z kůry nádherně kvetoucích růžových stromů s názvem Lapacho, které jsou staré až 700 let a rostou v Brazílii, Bolívii, Peru, severní Argentině a Paraguaji. Léčili se jím již vládcové Inků nebo Vikingové a skvěle funguje i dnes na různá civilizační onemocnění.

    Výzkumem oxidačně-redukčního potenciálu Lapacha se zabýval i slavný William Koch a překvapivě už v roce 1864 E. Paterno a vědci Bayerových laboratoří izolovali a identifikovali účinnou látku lapachol. Právě tato složka prokazuje vysokou biologickou aktivitu při léčbě nádorů. Katalytická změna lapacholu na betalapachon ještě zvyšuje účinek Lapacha. V roce 1896 S.C. Hooker určil chemickou strukturu lapacholu a L.F. Fieser syntetizoval tuto substanci už v roce 1927. Už tehdy se uskutečňoval i vědecký výzkum zdravotních účinků Lapacha a dnes už publikované výzkumné práce o působení výtažků Lapacha na lidský organismus zaplňují celé knihovny.

    Seznam účinků Lapacha:

    Odstraňuje z těla různé nečistoty a usazeniny, včetně těžkých kovů.

    Detoxikuje. Hubí některé druhy plísní, virů, bakterií, hub a prvoků, je vhodný při poševních výtocích.

    Zabraňuje tvorbě a výskytu volných radikálů.

    Posiluje imunitní systém.

    Povzbuzuje látkovou výměnu.

    Podporuje tvorbu červených krvinek a zvyšuje v nich obsah hemoglobinu.

    Posiluje srdce a krevní oběh. Zlepšuje prokrvení těla a má vliv na léčení leukémie

    Odstraňuje chudokrevnost.

    Normalizuje činnost vnitřních orgánů jako jsou játra, ledviny nebo slezina.

    Čistí a posiluje játra. Regeneruje cévy a léčí křečové žíly.

    Podporuje trávení.

    Upravuje disharmonii výměny látek v těle po chemoterapii a užívání psychofarmak.

    Zamezuje vytváření otoků a odstraňuje usazeniny v krevním oběhu.

    Normalizuje výměnu cukrů v těle a tím je vhodný k léčení diabetu

    Celkově uklidňuje a zmírňuje podráždění.

    Zvyšuje nervovou odolnost a zdraví pohlavních orgánů.

    Léčí vyrážky a zahnisaná místa, záněty, ekzémy, plísně a bércové vředy.

    Pozitivně ovlivňuje chronická onemocnění a migrény.

    Je močopudný.

    Zmírňuje bolest.

    Ovlivňuje činnost potních žláz.

    Navozuje zdravý spánek.

    Používá se při malárii.

    Odborníci se také domnívají, že tento čaj může brzdit růst již vzniklých nádorů. Jeho největší síla je však připisována tomu, že je velmi účinným stimulátorem imunitního systému. Mohou za to zejména bioaktivní látky jako katechiny, saponiny, bioflavanoidy, chinony a další.

    Příprava čaje:

    Do litru vařící vody přidáme 1-2 vrchovaté lžíce lapacha a na mírném ohni povaříme přikryté 5 minut. Poté odstavíme a necháme ještě 15 minut louhovat. Při nádorovém onemocnění zvýšit dávku na 3-4 lžíce na 1 l vody. Čaj pijeme teplý nebo studený, po doušcích během celého dne. Jeho chuť připomíná dubovou kůru ochucenou citronem.


    Užívání:

    Množství vypitého čaje je individuální, pohybuje se od 2-3 šálků 0,2 dl až po 2 litry. Žádné vedlejší účinky dosud nebyly prokázány. Po měsíci následuje měsíční pauza a pak se pije trvale 1 šálek denně.

    Poznámka:

    Pro přípravu čaje jsou naprosto nevhodné nádoby z hliníku, zinku apod. Používáme zásadně materiály jako sklo nebo porcelán. Hotový čaj také neskladujeme v plastových nádobách, protože jeho účinky by mohly být oslabeny. Kůru je možné konzumovat nejen jako čaj, ale také z ní vyrobit kloktadlo ppro dezinfekci dutiny ústní a při bolestech zubů, koupel nebo léčivý obklad na postižená místa jako jsou například křečové žíly nebo ekzémy.

    Čaj je vhodný i pro děti a doposud nebyly prokázány žádné vedlejší účinky.




     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Bylinky

    Datum: 25.08.2015 15:33
     
    img_0863.jpg
    Další fotografie:

    Můj bylinkový balkon.

    1. vlevo v truhlíku je schovaná saturejka, zbytek zabral popenec

    vpravo se krásně rozrostla bazalka, už z ní mám 2 skleničky pesta a udělám další

    2. máta a meduňka (na té bylo na jaře padlí, tak jsem ji ostříhala, padlí zmizelo, ale meduňka živoří)

    3. minirajčátka už krásně dozrávají, společně s nimi je tam petrželka, ale něco ji ožírá

    4. feferonky, fialová voděnka (to není bylinka, ale okrasná kytička grinning smiley) a rýmovník

     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Bylinky

    Datum: 15.09.2015 06:53
     
    800px-phak_phai.jpg

    Rdesno vonné

     

    Rdesno vonné (Persicaria odorata) je vytrvalá rostlina z čeledi rdesnovitých (Polygonaceae), v Česku známá spíše pod názvem vietnamský koriandr nebo též pálivá máta. Ve vietnamštině se nazývá rau răm. Roste planě v Jižní Asii, kde je hojně využívána v gastronomii jako koření a také v léčitelství. Do Evropy ji dovezli vietnamští emigranti v polovině 20. století.[1]

    Oproti vžitým názvům v češtině i jiných jazycích není rostlina příbuzná ani s koriandrem z čeledi miříkovitých ani s mátou z čeledi hluchavkovitých, nýbrž patří do čeledirdesnovitých (Polygonaceae).

     

    Popis a pěstování

    Vietnamský koriandr je vytrvalá bylina, jíž se daří v tropických a subtropických oblastech v teplém a vlhkém klimatu. Za příhodných podmínek dorůstá výšky 15 až 30 cm. Vrchní strana listů je tmavě zelená s tmavohnědými skvrnami, spodní je zbarvená vínově. Rostlina se bohatě větví, rozvětvování je možné podpořit zaštipováním koncových částí. Je citlivá na chlad, při příliš vysokých teplotách může naopak vadnout.

    Ve Vietnamu je možné ji najít divoce rostoucí i pěstovanou v kultivarech, v Evropě se jí venku dobře daří i v mírném pásmu, na zimu však vyžaduje přenos do vnitřní části obydlí. Dává přednost pěstování v dobře propustné půdě na plném slunci, na polostinném stanovišti také prospívá,[2] mimo své přirozené prostředí však zřídkakdy kvete. Pro vegetativní množení je možné využít řízkování[1] nebo odstřižení části rostliny, která ve vodě brzy zapustí kořeny.[3]

    Olej z rostliny obsahuje aldehydy jako kaprinaldehyd (28 %), dodekanol (44 %) a dekanol (11 %). Asi 15 % tohoto oleje tvoří seskviterpeny jako α-humulen a β-caryofylen.

    Využití

    Použití v gastronomii

    V kulinářství je pro svou kořeněnou chuť hojně používanou rostlinou, do jídla se však přidává až těsně před podáváním, aby se zabránilo ztrátě typické chuti.[1]

    Rostlina je známá především jako součást Vietnamské kuchyně, kde se používá při přípravě zeleninových a kuřecích salátů, ale využívá se i v řadě dalších pokrmů (syrové letní rolky gỏi cuốn, polévky canh chua, bún thang nebo rybí kho tộwinking smiley. Oblíbená je také jako přísada hột vịt lộn (oplodněné kachní vejce).

    V kambodžské kuchyni se jí říká chi krasang tomhom (ជីរក្រសាំងទំហំwinking smiley a používá se při přípravě polévek, salátů a kambodžských letních rolek naem (ណែមwinking smiley.

    V Malajsii a Singapuru jsou natrhané listy vietnamského koriandru natolik nedílnou součástí pálivé polévky s kokosovým mlékem[2] laksa, že se vžilo její malajské jméno daun laksa, což znamená "list laksa".

    V Laosu a některých částech Thajska se listy jedí v pokrmu larb se syrovým hovězím (laosky: ລາບwinking smiley.

    V Austrálii byla rostlina zkoumána jako zdroj silice známé jako kesom oil.

     

    Tradiční využití

    Vietnamskému koriandru se podle tradic připisují účinky, jež tlumí sexuální touhy. Ve vietnamštině existuje pořekadlo, jež zní "rau răm, giá sống" ("Vietnamský koriandr, syrové výhonky fazolí"), což odkazuje ke schopnosti této byliny snižovat libido, zatímco fazolové výhonky mají efekt opačný. Budhističtí mnichové údajně tento koriandr pěstují v soukromých zahrádkách a často jej jedí, protože věří, že jim bude nápomocen při jejich životu v celibátu.

    Rostlina také podporuje dobré zažívání, pomáhá proti zácpě a nadýmání, a také má účinky protizánětlivé a antibakteriální. Výluhy z koriandru efektivně působí proti akné, kožním zánětům a svědění.[1]

     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Bylinky

    Datum: 24.09.2015 13:27
     
    dsc_0005.jpg
    Další fotografie:

    Ze semínek jsem si vypěstovala celík zlatobýl. Vypadá to, že se u mě krásně zabydlel a já budu mít po ruce silnou léčivku.

    To modře kvetoucí na čtvrté fotce je šišák bajkalský. Často jsem od léčitelů slyšela to jméno a myslela jsem, že je to fakt nějaká šiška. Zatím to je krásná bylinka. Taky ji pěstuju ze semínka.

    A na poslední fotce je velký trs dobromysli.

     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Bylinky

    Datum: 26.09.2015 12:02
     


    Řebříček obecný

    Krásná rostlinka, kterou můžeme vidět hojně na loukách až do podzimu. Sbírá se od června do září celá nať. Obsahuje látky, pro které je považován za nejvýrazněji léčivě působící bylinku na ženské obtíže. Také působí protizánětlivě, močopudně, mírní bolesti, hojí trávicí trakt, formou obkladů pomáhá při zanícených ranách na kůži a při potížích v dutině ústní mírní zánětlivé procesy.

    Řebříčková šťáva na pročištění krve

    Nejraději používám tuto bylinku rozmixovanou ve vodě. (Můžete ji tak použít i sušenou v zimě. Pokud použijete sušenou, nechte ji asi půl hodiny namočenou ve vlažné vodě a teprve poté rozmixujte.) Řebříček má lehce hořkou až trpkou chuť, ale na konci, když ji rozžvýkám, mi připadá nasládlá.

    Natrhejte si asi hrst natě řebříčku a dejte asi do půl litru studené vody. Rozmixujte a přeceďte. Získáte skvělý pročišťující nápoj, který lze použít i při trávicích obtížích, jako jsou bolesti žaludku, průjmy, potíže v oblasti močového systému a ledvin, žlučníku i jater. Díky tomu (působení v oblasti jater) také pomáhá zmírňovat menstruační potíže.

    Květy i listy do salátu

    Do salátu je vynikající čerstvý řebříček. Ale někdy i v zimě zatoužím po jeho chuti a posypu si sušeným květenstvím salát. Výborná kombinace je s rajčaty, která jsou sladká a řebříček dodá salátu pikantnost. O tom, že se tímto salátem také léčíte, ani psát nemusím… :-)

    IMG_7662

    Květy nebo listy jako hojivá žvýkačka:-)

    Čerstvé i sušené květy a listy můžete žvýkat. Hojí tak celou dutinu ústní, mírní záněty v celém trávicím ústrojí, ale také když se objeví afty, potíže s dásněmi, apod.

    Mast a olej

    K výrobě masti a oleje používám vždy kvalitní za studena lisovaný olej, např. mandlový, meruňkový, slunečnicový, atd… Mast vždy vyrábím z bambuckého másla, nepoužívám vazelínu ani sádlo. Ale o tom už jsem psala také v předchozím článku o levanduli.

    Květy naložíme do kvalitního oleje a necháme působit za oknem na slunci asi 14 dní až tři týdny. Mezitím kontrolujeme, jak se bylince v oleji daří. Přikryjeme pouze plátýnkem. Poté scedíme a nalijeme do tmavých lahví a uchováme v temnu. Olej dobře působí na kožní defekty, špatně hojící se rány a místa, kde potřebujeme protizánětlivý účinek. Je možné občas ho použít i jako zábal na vlasy a vlasovou pokožku, pokud s ní máme problémy. To je dobré podpořit i výše uvedeným nápojem na pročištění krve.

    Z oleje si vyrobíme mast: rozpustíme bambucké máslo ve vodní lázni a přidáme již hotový řebříčkový olej – asi jednu až dvě polévkové lžíce na 250 ml bambuckého másla. Přidat můžeme i pár kapek éterického oleje z heřmánku, který také jako řebříček obsahuje léčivý azulen. Mast dobře hojí hemoroidy, popraskané paty a další nepříjemné nehojící se kožní projevy.

    IMG_7606

    Obklady z řebříčku

    Pokud potřebujeme hojivý účinek na kůži a olej ještě nemáme hotový, uděláme si obklad. Asi hrst řebříčkové natě vaříme v půl litru vody a po vychladnutí scedíme. Přikládat můžeme na otoky, zhmožděniny, bolestivá místa a další. Hojení usnadníme nastavením své mysli na hojivý proces.

     

    Tinktura z řebříčku

    Do skleněné nádoby (zavařovačky) napěchujeme květenství a zalijeme pálenkou. Necháme za oknem působit na sluníčku asi měsíc a poté scedíme. Pak používáme po kapkách (asi 20 kapek 2x denně) při menstruačních potížích – bolestivé menstruaci, nadměrném krvácení, žaludeční a jaterní nedostatečnosti, křečových žilách, únavě, vyčerpání.

    Užijte si řebříček nejen pro jeho léčivé vlastnosti, ale i pro radost a spojení s přírodou, které můžeme zažít při užívání rostlin pro podporu očištění našeho těla.

    Ať se máte ve svém těle krásně! :-)

     

     

    IMG_5546

     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Bylinky

    Datum: 06.11.2015 09:31
     

    Čaj proti bolesti

     

    1 lžička semínka fenyklu

    1 lžička semínka kmínu

    1 lžička semínka kmínu koptského neboli adžvanu (naleznete v e-shopech)


    Doba přípravy: 10 – 20 minut

    Počet porcí: 1

    Příprava:

    Dáme vařit litr vody. Do vody nasypeme ingredience, povaříme asi 10 -20 minut, čím déle, tím lépe. Nepodlehněme evropskému zvyku přelít čaj pouze horkou vodou. Účinnost v tomto případě bude minimální. Naopak , čím déle vaříme, tím lépe.

    [slunecnyzivot.cz]


     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Bylinky

    Datum: 09.03.2016 07:22
     
    6145531-kopriva-dvoudoma.jpg

    Kopřiva

    Ukáže se skoro jako první a roste všude. Během roku ji pak budeme zatracovat, ale teď ji vítejme. Už za dva týdny můžeme její mladé výhonky přidat do velikonoční nádivky nebo z ní udělat rovnou špenát. Není ale jenom k jídlu. Kopřiva jako jedna z nejznámějších bylinek je oblíbená díky svým léčebným a detoxikačním účinkům. Působí především na celkové posílení organismu a rozpouští škodliviny v těle, takže pomáhá při léčbě virových a bakteriálních onemocněních.

    Přispívá k vylučování přebytečných tekutin z těla a zklidňuje infekce močových cest. Další výbornou vlastností je její pozitivní vliv na metabolismus. "Posiluje střevní činnost, celkově podporuje látkovou výměnu a trávení. Díky vysokému obsahu železa výrazně pomáhá při únavě, vyčerpanosti a velkém psychickém vypětí," radí Hana Pelikánová ze společnosti Megafyt Pharma.

    Pokud trpíte onemocněním kloubů, pak vám jejich projevy kopřiva výrazně zmírní. Už od pradávna jsou známé její účinky na revmatismus, ovšem dříve se místo podání ve formě čaje praktikovalo šlehání čerstvými kopřivami. Můžete to taky zkusit!

     
Upozornění
Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci. přihlášení

Nejste registrovaní?
zaregistrujte se! Nezabere vám to víc jak 20 sekund a získáte množství výhod! registrace
 
 
 
Zajímavé foto
Zajímavé diskuze
Barbra a Daniel

adoptivní děti WEEKu
 
 
 
Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory jednotlivých diskutujících. Redakce serveru nemůže ovlivnit jejich obsah.
Provoz diskuze se řídí Pravidly zasílání příspěvků na serveru Week.cz.



RSS vše - RSS vše - Diskuze - RSS - Zahrada (Diskuze)

Přidej na Seznam    
 
(c) 2006-14 Week.cz | Kontakt - Podmínky užívání - Nápověda
 
Tento server používá software Phorum.