čtvrtek 25. dubna, 01:15 Svátek má Marek
Profil
Není fotka
Vyhledávání
 
Co se kde šustne
 
Zajímavé foto


Navigace: Zahrada
hodnocení: 5.00
Aktuální kategorie: help   Vše > Zahrada a květena > Zahrada
Diskutujte! Neroste vaše zelená radost, nebo naopak roste až moc? Sdílejte s ostatními fotky, rady a zkušenosti..
 
 
Podkategorie:
 
 
 
Autor: anny
Status:
Klikni pro filtrování

Bylinky

Datum: 31.03.2011 15:53
 

Pestujete bylinky ? U nás je bazalka takmer povinnosťou. A samozrejme máta,na mochito. Chcem sa však opýtať na saturejku. Vlani som ju pestovala. Podla štítku by to mala byť jednoročka,ale já som teraz strihala staré stonky a zdá sa mi,že raší. Je to možné? Alebo je ešte eventualita,že mi raší nejaký plevel ,ktorý vyrástol u saturejky.



Starší odpovědi byly automaticky odmazány
 

Komentáře a názory

 
    Aktuální stránka: 11 z 21
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Bylinky

    Datum: 02.06.2015 14:42
     
    dsc_0249.jpg
    Další fotografie:

    Truhlíky s bylinkami jsou už zaplněné. Dávám je do všech jídel, ale snad ani neubývají.

     

    1. máta a meduňka (na té se objevilo něco jako padlí, tak jsem ji ostříhala a zatím je to ok)

    2. tymián, pažitka, šalvěj, majoránka (v pravém horním rohu) a všude mezi tím je nasetý koriandr

    3. saturejka, koriandr, rozmarýna a popenec

    4. sluníčkem trochu popálený bobkový lsit

    5. petrželka a tři minisazeničky rajčátek

     
  • Autor: Reklama

    Re: Bylinky

     
     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Bylinky

    Datum: 04.06.2015 11:57
     
    318102_378201108897771_1242672238_n.jpg
    Další fotografie:

    MOCHNA PLAZIVÁ
    Mochna plazivá je bylina očištění, ochrany a hojnosti.
    Pět okvětních lístků této nenápadné rostlinky představuje lásku, moc, moudrost, zdraví a bohatství. Snítky zavěšené v domě mají ochrannou moc.
    Tinktura z mochny plazivé užívaná vnitřně pomáhá léčit vnitřní krvácení.

     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Bylinky

    Datum: 04.06.2015 19:38
     

    Rdesno hadí kořen

    Rdesno hadí kořen je vytrvalá bylina, která se užívá při krvácivých potížích, zánětech a průjmových onemocněních.rdesno-hadi-koren

    Léčivé účinky

    Pomáhá při hojení otevřených ran. Vhodný při léčbě hemoroidu. Zmírňuje potíže při silné menstruaci. Zastavuje krvácení. Užívá se jako doplněk při zánětlivých onemocněních.

    Použití a přípravky

    Užívá se sušený oddenek, sbíraný zjara nebo na podzim, který se často přidává do různých bylinných směsí.

    Bylinné kapky Intocel s rdesnem mají stahující účinek, chrání vše, čím prochází. Tedy celé trávicí ústrojí, dutinu ústní, jícen, žaludek a tenké a tlusté střevo. Pokud máte raději kapsle, můžete dát přednost Intocelu v tabletách.

    O rdesnu hadím kořenu

    rdesno hadí kořen účinkyRdesno hadí kořen (Bistorta major) je vytrvalá bylina rostoucí na vlhkých lukách a u potoků, často také na horách. Rostlina obsahuje hlavně třísloviny, které mají právě svíravý, protizánětlivý a protiprůjmový účinek. Oddenek má podobné obsahové složení účinných látek jako dubová kůra, dá se také použít jako domácí náhrada ratanového kořene.

    Domácí recepty

    Z knihy Naše rostliny v lékařství (Korbelář, Endris, Avicenum, Praha 1981):

    Jako zápar: 1-2 čajové lžičky řezaného oddenku na šálek vody, užíváme 2-3 šálky denně. Svíravý nápoj vhodný při zánětech střevní sliznice a krvácivých průjmech. Zevně se užívá ve formě kloktadla a při zánětech dutiny a horních cest dýchacích.

    Další odkazy:

    Rdesno hadí kořen na Wiki.
     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Bylinky

    Datum: 08.06.2015 15:14
     
    182584_406908346027047_1161266173_n.jpg
    JITROCEL
    Jitrocel je nenápadná a přesto zázračná bylinka, nedám na něj dopustit. Protože hodně vařím, občas se mi stane, že se říznu nebo si způsobím nějaké drobné zranění v kuchyni nebo v zahradě.
    Velmi se mi osvědčilo a doporučuji k vyzkoušení: jakmile dojde k nějakému menšímu zranění, kde není třeba šití nebo i předtím, než do nemocnice na chirurgii vyrazíte, utrhnout pár lístků, rozemnout, pomačkat je v prstech a přiložit na ránu. Když mám pořezaný prst, omotám jej jitrocelem a natáhnu pruban (prodávají v lékárně). Nechám třeba dvě tři hodiny v klidu působit. Rána se zatáhne, vyschne, nemokvá a velmi rychle se hojí. Funguje spolehlivě, na mou duši.
    Sbírá se list, kořen i semeno.
    Jitrocel tlumí kašel a má protizánětlivé, antibakteriální účinky, léčí chronické záněty sliznic, obzvláště plic – nejlépe ve formě sirupu. Dokáže pomoci i se zánětem očí a spojivek. Působí jako antibiotikum. Čerstvá šťáva se používá při bodnutí hmyzem. Kořen léčí struma. Jitrocel zavěšený v domě ochraňuje jeho obyvatele před ranami osudu.
    Tohle píše o „jitrocelové vodě“ Jan Černý: „všecky toky střevní a chlípnění krvavé z nosa i ženské zavierá. Zimnice z horkovlhkosti i z připálenosti užitečně hojí. Vředy a rány stierá a hojie a žravost vředuov odjiemá. Zvředování v ustech opravuje, bolest zubuov krotí. Chrkání krví zastavuje, zvředování plic a prsí čistí. Žlútenici prospěšně hojie. Nežitóm a hlízám i horkostem hlavním i očí polehčení činí obkládaním. Upadlému zvysoka a obraženým i pruotrhlým žilám vnitř dobrá jest, neb žíly pruotrhlé zase zavierá.“







     
  • Autor: Betas
    Status:

    Re: Bylinky

    Datum: 08.06.2015 16:54
     
    image.jpg
    Další fotografie:

    Holky, je tohle nejaka bylinka? Je to kari? Jak se to pouziva? Koupila jsem to loni na podzim jako ty trvalky okrasne listem, tak nevim, jestli to muzu jist.... grinning smiley

     

    Jinak moje nova bylinkova zahradka se ma k svetu, jen jsem na mate objevila trosku msic. Cim strikate bylinky?

     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Bylinky

    Datum: 08.06.2015 17:45
     

    Betas, vypadá tak. Měla bys ho poznat podle vůně, když rozemneš lístek.

    [abecedazahrady.dama.cz]

     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Bylinky

    Datum: 09.06.2015 07:33
     
    539299_406908479360367_552733570_n.jpg
    KONTRYHEL
    Kontryhelů je více druhů, ale nejznámější je kontryhel obecný. Má celou řadu lidových názvů, které se dnes již nepoužívají, například husí nožka, alchemilka, arcisléz, divý muškát, husí noha, konrádek, lvová stopa, pláštík Panny Marie, přívratník, rosička, zindava, zlatodějka, žindava .
    Kontryhel je hlavně „ženská“ bylinka, dokonce i vypadá tak nějak žensky a působí na všechny ženské potíže. Zvyšuje pravděpodobnost otěhotnění a donošení dítěte. Kontryhel prospívá i miminku, protože podporuje tvorbu mateřského mléka. Dále tlumí gynekologická krvácení (a to i během těhotenství) a zmírňuje příliš silnou menstruaci i bolesti s ní spojené, má totiž účinky protikřečové. Léčí všechny záněty v podbřišku, například zánět vaječníků a pomáhá i při klimakterických potížích. Působí příznivě na psychiku a prohlubuje spánek. Pomáhá při průjmech a potížích s trávením, podporuje vylučování ledvinových kamenů a je mírně močopudný. Kontryhel nemá žádné kontraindikace ani vedlejší účinky a můžeme jej pít dlouhodobě.
    Zevně podporuje hojení ran, akné, ekzémů, bércových vředů a účinkuje jako kloktadlo a výplachy úst při zánětech v ústech a vyplachují se jím oči při zánětu spojivek. Léčivé klyzma je účinné při zánětu tlustého střeva. Používá se též na zesvětlení pih.
    Z kontryhele se připravuje i žitná (do 1l 60% žitné se naloží na 10 dní 200 g kvetoucí natě a uchová se při 20 – 30 stupních, poté se přefiltruje a užívá 4 – 6 x denně 15 - 20 kapek do vody). Hodí se na vnitřní záněty, při horečkách vinou poranění, např. pokousání, při vředech, chudokrevnosti a celkové slabosti.
    Listy a kvetoucí nať kontryhele sbíráme od května do září.
    Vzhledem ke své ženské podstatě je kontryhel vhodný pro harmonizaci ženské stránky, zvláště pak pro ženy, které z jakéhokoliv důvodu odmítají nebo nenávidí svou ženskost. V magických praktikách se proto používá pro spojení s Bohyní.







     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Bylinky

    Datum: 12.06.2015 09:27
     
    1544392_947984558586087_4571653735876568358_n.jpg
    JASAN
    Už jeho latinské jméno má velkolepý zvuk, jen si to řekněte nahlas: FRAXINUS EXCELSIOR. Zní trochu jako zaklínadlo. Vždyť bájný Odinův Yggdrasil v severské mytologii byl právě jasan. Tři jasany byli součástí pěti posvátných stromů Irska spolu s tisem a dubem. Bohužel tento výjimečný posvátný háj vzal za své v roce 665 rukou křesťanských dobyvatelů. Jasan je tak výjimečný, magický a kouzelný strom, že by se o něm dala napsat celá kniha. Je stromem světla a slunce, poznáte to, když si ve slunečný den stoupnete pod jeho korunu. Má v sobě velkou sílu, silnou houževnatost, sebevědomou mužskou energii, která musí být zřejmá každému, kdo se ke stromu přiblíží s otevřeným srdcem. Jasanové dřevo bývalo ceněné válečníky všech dob, kromě kopí se z něho vyráběly i dřevěné části válečných vozů. Jasanové dřevo je čistě bílé stejně jako popel z něho. Kromě Slunce má jasan velmi blízko k moři, Řekové jej dokonce zasvětili Poseidónovi. Voda představuje čistě ženský princip a ten je v jasanu velmi silně zastoupen také. Symbolizuje podvědomí, narození, léčení a ochranu. Tajemství jasanu je právě ve spojení slunce a vody. Koření ve vlhkém humusu a větve se koupou ve slunci a tyto dvě energie jsou v jasanu v dokonalé harmonii, představují soulad mužského a ženského.
    Léčivé jsou listy, kůra i plody. Nejvyužívanější jsou listy, které sbíráme v létě. Jasan pomáhá při nemocech urologických, čistí krev, je močopudný a je účinnou pomocí proti dně a revmatismu, poněvadž napomáhá vylučovat z organismu kyselinu močovou. Působí i mírně projímavě a spolupodílí se ve směsích s ostatními bylinami na léčbě infekčních onemocnění provázených horečkou. Semena posilují játra a slezinu.
    Zevně působí jasanové listy a vnitřní strana kůry na hojení ran.
    Meditace v jasanovém stínu pomáhá lidem, kteří sami sebe vnímají jako oběť vláčenou osudem a cizí vůlí. Pomáhá probudit aktivitu a sebevědomí. Jasan dává moc.







     
  • Autor: lostris
    Status:

    Re: Bylinky

    Datum: 12.06.2015 10:00
     

    Věrko, zajímavé čtení thumbs down .

    Mladý se dal na vaření smiling smiley , zatím ho to docela baví a tak i my máme teď bylinkovou zahrádku, teda spíše zahrádečku -

    pažitka, 2 druhy tymiánu, oregáno, libeček, rozmarýn, bazalka a majoránka. winking smiley Používáme je docela často, skoro do všech jídel, v nouzi i na chleba s máslem. grinning smiley

     
  • Autor: samanka
    Status:

    Re: Bylinky

    Datum: 14.06.2015 14:42
     

    Jo, čerstvě naškubaný lupení je úplně o něčem jiném winking smiley winking smiley winking smiley jen se to nesmí zvrhnout - můj libeček útočí na výškový rekord - má 2 m a do šířky jsem ho musela už řádně umravňovat. Jinak mám saturejku a tymián, mátu a oregáno, a připraveno k výsadbě majoránku a meduňku

    Betas - ty truhlíky se ti moc povedly thumbs down thumbs down thumbs down

     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Bylinky

    Datum: 18.06.2015 09:21
     
    307002_406100076107874_2143075572_n.jpg
    LÍPA
    Lípa je jako léčivka v celé Evropě velmi dobře známá už od starověku. Zásluhou Kollárovy Slávy dcery se lípa stala naším národním stromem. Bohyní lípy byla Libuše (slovo libý je odvozeno od slovanského ljub – milovat, milý). Lipové listy ve tvaru srdce jsou tedy více než příznačné.
    Sbíráme celá květenství i s listenem a to v době, kdy nejsou ještě plně rozvita všechna kvítka v květenství a většina z nich je ještě v poupatech. Sbíráme květy lípy obecné (srdčité), lípy malolisté nebo lípy velkolisté. Květy dnes v městských parcích často vysazované lípy plstnaté a lípy americké se nesbírají.
    Lípa je významně potopudná a proto velmi dobře použitelná při horečnatých onemocněních z nachlazení, zároveň rozpouští hleny a snižuje dráždění ke kašli. Účinkuje zejména při podávání na noc, kdy významně snižuje teplotu. Lahodný lipový nálev pijeme buďto samostatně nebo lípu přidáváme do směsí, nejčastěji s heřmánkem a černým bezem. Lipový květ harmonizuje zažívání, uklidňuje křeče v močovém ústrojí, žaludku, žlučníku a střevech a působí proti průjmu. Napomáhá vylučování moči a žluči, snižuje krevní tlak a hladinu cholesterolu. Svou schopností ředit krev je výbornou prevencí proti zánětu žil, angině pectoris a infarktu. Působí mírně sedativně, zmírňuje stres a úzkost a pomáhá nám spolu s meduňkou usnout. Nemá žádné vedlejší účinky a může se podávat i dlouhodobě (ne však trvale) a bez obav i dětem. Její dlouhodobé podávání se naopak doporučuje jako prevence a pro blahodárný vliv na celé tělo.
    Zevně léčíme odvarem z lípy kožní záněty.
    Lípa tíhne k lidem jako žádný jiný strom, nejlépe se jí daří na návsích a u chalup a dokáže být člověku dobrým přítelem, je doslova symbolem domova. Ochraňuje lidskou pospolitost a družnost, pod lipou se konaly nejen kmenová shromáždění, ale později i vesnické veselice, svatby, porady a dokonce i soudy, protože lípa je stromem milosrdenství a rozsudky jí byly v tomto smyslu ovlivněné. V lidových písničkách se o tomto stromu zpívá častěji než o jiných.
    Naši předkové říkali, že lípa má vztah k dubu jako žena k muži, symbolizují jin a jang. Lípa je také stromem osudu a dosud se věří, že pokud zemře posvátná lípa, zanikne celý rod nebo národ. Ještě před vznikem kostelů se lidé utíkali pro ochranu pod laskavou korunu lípy.
    Lípa kvete na začátku prázdnin, tehdy, když dostane „povel“ z makrokosmu a pouze v době kvetení se můžeme setkat s lipovou dévou, jindy je skrytá. Vůně květů je dech tohoto ducha stromu a přitahuje svým kouzlem tisíce včel, jejichž bzučení a broukání je pravou letní písní. V Americe lípu nazývají včelím stromem a v její koruně má hnízda množství ptáků.
    Mladé lipové lístky se přidávají do jarních salátů a lipové větve se tradičně používaly jako listová píce pro dobytek, aby měl tučnější mléko.
    Z lýka se odedávna vyráběly provazy, rybářské sítě, tětivy a dokonce střevíce, abychom nezapomněli na Františka Nepila.







     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Bylinky

    Datum: 21.06.2015 11:48
     
    399325_412819142102634_1011426671_n.jpg

    ŘEPÍK

    Máte rádi řepík? Jako tolik našich bylinek má mnoho jmen. Konopěnec, řepíček, starček, úrobník, hřebíček, královský traňk, řebíček, stonček, traňk sv. Kunigundy, traňk sv. Kunhuty, úrobník, varkočky Panny Marie.


    Řepík neboli starček je oblíbenou bylinkou, protože má velmi široké použití. Dokáže léčit záněty vnitřní (v trávicím traktu, záněty v krku, bronchitida), ale i vnější (nehojící se rány, kožní choroby), působí také proti průjmu, kašli, rýmě a revmatismu. Je ale také silným spojencem v boji proti zlým duchům a odvracení záporné energie.
    Řepík sbíráme v létě a připravujeme z něho nálevy nebo odvary.
    Matthioli radí: Item řepíček na fík v zadku přiložiti, hojí jej.

     
  • Autor: iriska
    Status: expert

    Re: Bylinky

    Datum: 21.06.2015 21:32
     

    koukám z oken do lipové aleje, začínají kvést, to bude zase vůně a hafo včelek

     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Bylinky

    Datum: 21.06.2015 22:54
     

    U nás jsou ještě zavřená poupátka. Tak snad je stihnu v pravou chíli natrhat a nasušit.

     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Bylinky

    Datum: 26.07.2015 09:08
     

    Léčivý libeček – 10 přínosů pro zdraví a 8 věcí, které jste o něm nevěděli


    Libeček má nejen líbivé jméno, ale skvěle se stará i o vaše zdraví. Tato bylina je nejen velmi cenná v kuchyni pro její výraznou chuť, ale ukrývá i spoustu zajímavých tajemství.

    Libeček je široce využívaná bylinka z rodiny miříkovitých. Užívá se ve velké části Evropy a jihozápadní Asii. Je používána jako doplněk jídla a přírodní lék s velkým množstvím zdravotních účinků například podpora správné funkce ledvin nebo zdravé obranyschopnosti.

    Co jste o libečku možná nevěděli

     

    Speciálně v Evropě je libeček pěstován už velmi dlouho. Byl často k nalezení v klášterních zahradách s bylinkami, kde byl užíván k výrobě bylinných likérů, jako koření a lék. Libeček zlepšuje trávení a stimuluje trávicí šťávy. Pomáhá lidem, kteří trpí nechutenstvím, nedostatečností žaludku a žlučníku, pocitem „těžkého břicha“ po jídle a pomalým zažíváním. Uvolňuje nafouknuté břicho a pomáhá při nadýmání. Přidávejte libeček do jídla a uvidíte. Čaj připravený z libečku má močopudné účinky a tudíž čistí krev a tělo zbavuje škodlivin. Výluhem z libečku můžete úspěšně léčit kloubní potíže, jako je revma, artróza nebo dna. Můžete vyvařit všechny části rostliny, nejvýraznější účinek má ovšem kořen. Čaj z kořene libečku pitý několikrát denně může zmírnit hodně zdravotních obtíží. Kořen libečku také můžete jíst čerstvý. Stačí jej povařit jako klasickou zeleninu a přidat například do polévky. Libeček je nejvýraznější, když ho necháte syrový. Výborné jsou čerstvé lístky na chlebu s máslem a sýrem. Semena libečku jsou o něco sladší, než jeho listy. Použijte je k dochucení jídel nebo výrobu likérů, kterým dodávají kořenitě nasládlou chuť.


     
Upozornění
Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci. přihlášení

Nejste registrovaní?
zaregistrujte se! Nezabere vám to víc jak 20 sekund a získáte množství výhod! registrace
 
 
 
Zajímavé foto
Zajímavé diskuze
Barbra a Daniel

adoptivní děti WEEKu
 
 
 
Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory jednotlivých diskutujících. Redakce serveru nemůže ovlivnit jejich obsah.
Provoz diskuze se řídí Pravidly zasílání příspěvků na serveru Week.cz.



RSS vše - RSS vše - Diskuze - RSS - Zahrada (Diskuze)

Přidej na Seznam    
 
(c) 2006-14 Week.cz | Kontakt - Podmínky užívání - Nápověda
 
Tento server používá software Phorum.