čtvrtek 25. dubna, 22:06 Svátek má Marek
Profil
Není fotka
Vyhledávání
 
Co se kde šustne
 
Zajímavé foto


Navigace: Zdraví a krása
hodnocení: 5.00
Aktuální kategorie: help   Vše > Záliby a volný čas > Zdraví a krása
Diskutujte! Rádi vaříte, nebo naopak vyšíváte? Pak je tato sekce to pravé pro vás..
 
 
Podkategorie:
 
 
 
Autor: Libi
Status:
Klikni pro filtrování

Bylinky a babské rady

Datum: 07.01.2007 13:25
 
Víte nějaké osvědčené recepty z bylinek? Co například na takové škábání v krku nebo kašel?
 

Komentáře a názory

 
    Aktuální stránka: 8 z 13
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Bylinky a babské rady

    Datum: 13.05.2015 22:59
     
    394581_406908696027012_281447643_n.jpg

    VRBKA
    Vrbka je nejen krásná vysoká květina, ale je taky laskavou bylinkou. Její listy mají uklidňující, mírně působící sedativní účinky. Pomáhá nám usnout a zbavit se psychického napětí. Zevně působí protizánětlivě, třeba jako kloktadlo při bolestech v krku nebo na omývání nehojících se ran.

     
  • Autor: Reklama

    Re: Bylinky a babské rady

     
     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Bylinky a babské rady

    Datum: 13.05.2015 23:00
     
    556632_398156606902221_934038674_n.jpg
    Další fotografie:

    RŮŽOVÝ PLEŤOVÝ OLEJ
    Tuhle nádhernou vůni si prostě musíte uchovat až do zimy, je to doslova zázrak.
    Do sklenice vložíme tři plné hrsti čerstvých okvětních lístků vonné růže a zalijeme je 1 dl toho nejkvalitnějšího slunečnicového oleje, nejlépe v biokvalitě. Zahříváme 10 minut ve vodní lázni, ale nevaříme! Poté zavíčkujeme a necháme 5 dnů při pokojové teplotě dozrát. Vymačkáme, přefiltrujeme přes gázu a používáme místo pleťového nebo tělového krému, stačí pár kapek.

     

    PLEŤOVÝ OLEJ
    Do sklenice vložíme tři plné hrsti čerstvých bylin - podle období, já použila sedmikrásku, okvětí červené pivoňky, jitrocel, meduňku, list ostružiníku a popenec - a zalijeme je 1 dl toho nejkvalitnějšího slunečnicového oleje, nejlépe v biokvalitě. Zahříváme půl hodiny ve vodní lázni, ale nevaříme! Poté zavíčkujeme a necháme týden při pokojové teplotě dozrát. Přefiltrujeme a používáme místo krému, stačí pár kapek.

     

    AKÁTOVÝ PLEŤOVÝ OLEJ
    Do sklenice vložíme tři plné hrsti čerstvých květů aktátu bez stopek a zalijeme je 1 dl toho nejkvalitnějšího slunečnicového oleje, nejlépe v biokvalitě. Zahříváme 10 minut ve vodní lázni, ale nevaříme! Poté zavíčkujeme a necháme 5 dnů při pokojové teplotě dozrát. Vymačkáme, přefiltrujeme přes gázu a používáme místo pleťového nebo tělového krému, stačí pár kapek.

     

    PLEŤOVÝ OLEJ
    Olejíček blahodárně působící na podrážděnou, exematickou nebo aknózní pleť - popenec, jitrocel, černohlávek, vrbka, tymián, růže, slunečnicový olej.

     

    PLEŤOVÝ OLEJ S LEVANDULÍ A MĚSÍČKEM
    Levandule působí především vnitřně jako spasmolytikum a působí antibioticky. Lze ji ale užívat i zevně, protože pomáhá při některých formách exémů a její vůně má uklidňující účinek. Aby byl olejíček na pleť opravdu blahodárný, přidala jsem k levanduli okvětí měsíčku. Měsíček hojí záněty, spáleniny, zahnisané rány, takže na pleť je vynikající. Do oleje můžeme přilít i 60 % líh, bude tak konzervovaný a déle vydrží.

     
    Upraveno 4 krát. Naposledy upravil SPIKE (13.05.2015 23:17)
     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Bylinky a babské rady

    Datum: 13.05.2015 23:01
     
    527587_396061327111749_1553155398_n.jpg
    Další fotografie:

    BYLINKY PRO ZDRAVOU PLEŤ
    Pleťový olej s blahodárnými účinky na pleť se sklony k exémům a akné. Obsahuje moruši, čistec, břečťan, vrbku, vlaštovičník, tymián, vrbinu, konopí, jitrocel, jasan, ostružinu, modřín, pustoryl a mátu.
    Do sklenice vložíme tři plné hrsti čerstvých bylin a zalijeme je 1 dl toho nejkvalitnějšího slunečnicového oleje, nejlépe v biokvalitě. Zahříváme půl hodiny ve vodní lázni, ale nevaříme! Poté zavíčkujeme a necháme týden při pokojové teplotě dozrát. Přefiltrujeme a používáme místo krému, stačí pár kapek.

     

    PLEŤOVÝ OLEJ
    Můj letošní předposlední pleťový olej (ještě chci na podzim udělat rakytníkový).
    Měsíček, třezalka, vrbka, jitrocel, zimolez, tymián, růže, slunečnicový olej.

     

    JARNÍ PLEŤOVÝ OLEJ
    Zklidňující, hojivý.
    List ořešáku, list jasanu, list moruše, list ostružiníku, list břečťanu, mladé modřínové výhonky, popenec a jitrocel dáme do sklenice, zalijeme kvalitním slunečnicovým olejem a půl hodiny zahříváme ve vodní lázni, nevaříme. Zavíčkujeme a necháme při pokojové teplotě jeden týden macerovat. Přecedíme přes plátýnko a přelijeme do tmavé lahvičky, kterou uchováme v chladu. Používáme po kapkách jako pleťový olej.

     

    PLEŤOVÝ OLEJ S VLAŠTOVIČNÍKEM
    Tentokrát jsem naložila pleťový olej silného kalibru. Každá z obsažených bylin má blahodárné účinky na pleť, léčí nejrůznější kožní potíže od zánětů, exémů, akné až po zanícené rány.
    Olej obsahuje vlaštovičník i s kořenem, list kostivalu, kvetoucí nať vrbiny penízkové, černohlávku a ptačince a nať meduňky.
    Všechny rostliny nastříháme nadrobno a vložíme do sklenice, zalijeme kvalitním slunečnicovým olejem tak, aby rostliny byly ponořené a zahříváme ve vodní lázni půl hodiny, ale nevaříme. Poté sklenici zavíčkujeme a necháme na slunci za oknem týden macerovat. Potom olej přecedíme do tmavé lahvičky a uchováváme v chladu. Používáme pár kapek jako pleťový olej nebo potíráme postižená místa několikrát denně.

     

    VONNÝ PLEŤOVÝ OLEJ
    Tenhle se obzvlášť vyvedl, překrásně voní a já se ho nemůžu dost načuchat. Při stáčení do lahvičky mám vždycky mastné ruce a když si ten olej rozetřu po rukách až nahoru k ramenům, čuchám si k sobě celej den Emotikona smile
    Nasbíráme okvětí plnokvěté vonné růže, nekvetoucí nať meduňky, kvetoucí nať levandule (na začátku květu, před úplným rozvitím), list šalvěje, nať máty a jeden list bršlice. Všechny byliny nastříháme na drobné kousky, zalijeme vhodným olejem (já používám slunečnicový) a zahříváme ve vodní lázni půl hodiny, zavíčkujeme, necháme na slunci týden zrát. Přecedíme přes plátno do lahvičky a uchováme v chladu.

     
    Upraveno 4 krát. Naposledy upravil SPIKE (13.05.2015 23:47)
     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Bylinky a babské rady

    Datum: 13.05.2015 23:02
     
    476689_382738988443983_1017542158_o.jpg

    PORODNICKÝ DRYÁK
    Pro maminky, které chtějí z nějakého (vážného) důvodu uspíšit porod, třeba kvůli vysokému tlaku, a nechtějí si ho nechat vyvolat medikamenty nebo mechanicky. Používáme pochopitelně k vyvolání porodu, ne potratu.
    Tinkturu vyrobíme vyluhováním 120 g čerstvé bezové kůry ve 1/4 l alkoholu (vodky, domácí slivovice..). Necháme v teple 2 týdny, denně protřepeme, pak přefiltrujeme, skladujeme v tmavé lahvičce a podáváme po kapkách.
    Chceme-li vyvolat porod, zalijeme ve velkém hrnku polévkovou lžíci kontryhele a polévkovou lžíci řebříčku vroucí vodou, přikryjeme a necháme 10 minut vyluhovat. Do hotového čaje přidáme 20 kapek tinktury. Pijeme 3 x denně, dokud neporodíme. Jde to rychle, většinou do 24 hodin.
    Čaj sestává ze sušené natě řebříčku, sušené kvetoucí natě kontryhele a tinktury z bezové kůry.

     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Bylinky a babské rady

    Datum: 13.05.2015 23:03
     
    475622_382489175135631_13090444_o.jpg

    BŘEČŤAN
    Z břečťanu připravujeme tinkturu, dá se lépe dávkovat. Osvědčila se při kataru HCD, podporuje vykašlávání a vhodně doplňuje čaj s podobnými účinky. Dávkování je 10 kapek 2 krát denně pro děti, pro dospělé 15 - 30 kapek 2 krát až 4 krát denně. Může se užívat samostatně i nakapat do čaje.
    List sbíráme na jaře, sušíme a tinkturu připravíme tak, že jeden hmotnostní díl drogy přelijeme 5 hmotnostními díly lihu (60 až 70%). Necháme dva týdny vyluhovat a denně protřepeme. Potom přefiltrujeme a uchováme v tmavé lahvičce.


     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Bylinky a babské rady

    Datum: 13.05.2015 23:05
     
    292664_370621922989023_745392620_n.jpg

    KOPŘIVA DVOUDOMÁ
    Kopřiva je téměř zázračná bylina, má zcela mimořádné detoxikační působení, s úspěchem ji užíváme při chřipkách, podporuje hojení ran, účinkuje i proti průjmům, dokonce při diabetu. Kopřivu lze podávat dlouhodobě, ne však trvale. Přestože má kopřiva protialergické účinky, s úpadkem celkové imunity stoupá počet lidí na kopřivu alergických.
    Osobně máme vyzkoušený mimořádný účinek vpřípadě vracejících se úporných exémů.
    Kopřivu - listy a nať - sbíráme od časného jara do konce května, kdy obsahuje nejvíc účinných látek. Nejlépe okolo 14. hodiny a to na místech prosluněných, v žádném případě na bývalých kulturních půdách, většinou jsou kopřivy z takových půd plné dusičnanů. Sušíme při pokojové teplotě.
    Nálev: čajovou lžičku drogy přelijeme vroucí vodou, louhujeme 10 minut, pijeme denně šálek alespoň měsíc. Po takové době by měl exém ustoupit. Kůru opakujeme několikrát ročně.

     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Bylinky a babské rady

    Datum: 13.05.2015 23:06
     
    577903_370632166321332_738075003_n.jpg
    Další fotografie:

    POPENEC BŘEČŤANOLISTÝ
    Popenec nebo také zádušník, je moje nejmilejší bylinka. Já jsem si ji nevybrala, to ona si vybrala mě. Svou nenápadnou krásou se mi nějak dostala pod kůži a já to prostě vzala na vědomí. Dokonce jsem se dozvěděla, že mezi našimi přáteli se mi říká „paní popencová“, což mi samozřejmě lichotí.
    Popenec má zázračnou schopnost rozpouštět hleny, pomáhá tedy při kašli, zánětech průdušek a rýmě. Má jemné, ale důrazné svíravé účinky. Povzbuzuje vylučování žaludečních šťáv a podporuje látkovou výměnu, účinně čistí játra od těžkých kovů. Odvar z popence (dvě lžičky na jeden šálek, nechat projít varem) je výborné kloktadlo při bolestech v krku. Na zánět žaludku účinkuje nálev (polévková lžíce na šálek vroucí vody, 10 minut louhujeme), pijeme ho 3 x denně mezi jídly. Působí také výborně proti průjmu, nemá žádné vedlejší účinky. Popenec hojí i zevně, je účinný při léčbě zahnisaných, mokvajících a špatně se hojících ran.
    Popenec sbíráme na jaře, když kvete, mezi 14. a 16. hodinou, má hořkou chuť a s úspěchem se dá použít v kuchyni jako koření.
    Věnec ze zádušníku nás učiní vnímavými k zemním bytostem a duchům přírody, zvláště při Valpuržině noci ze 30. dubna na 1. května. Dokonce i jemná, kořenitá vůně této drobné rostlinky povzbuzuje duchovní vnímání a udržuje v nás spojení se zemí.

     

    Čaj z popence
    Pořád ještě mě nepřešla bolest v krku, tak si dávám dvakrát denně nálev z popence oslazený medem. Má zvláštní chuť, hodně aromatickou, nahořklou a taky trochu mentolovou.

     

    PLEŤOVÝ OLEJ S POPENCEM
    Loňské pleťové oleje už jsem spotřebovala, tak bylo nutné udělat nový. Tenhle obsahuje hodně popence, který je protizánětlivý, hojivý, kostivalové výhonky taktéž, vlaštovičník, jitrocel, vrbinu penízkovou a pár lístků šalvěje a rozmarýnu.
    Byliny sbíráme za suchého, slunečného počasí, nesmí být vlhké. Natrháme je na drobné kousky do zavařovací sklenice a zalijeme (nejlépe panenským) slunečnicovým olejem. Ve vodní lázni zahříváme půl hodiny na 60 stupňů. Poté necháme vychladnout, zavíčkujeme a necháme stát na slunci za oknem jeden až dva týdny. Denně protřepáváme. Přefiltrujeme, plníme do vyvařených tmavých lahviček a uchováme v chladu. Používáme místo pleťového krému, stačí pár kapek.

     
    Upraveno 2 krát. Naposledy upravil SPIKE (14.05.2015 00:09)
     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Bylinky a babské rady

    Datum: 13.05.2015 23:07
     
    380709_374223205962228_1986136242_n.jpg

    SEDMIKRÁSKA
    Sedmikráska působí výborně na vykašlávání, jako kloktadlo při zánětech v krku a také proti migréně.
    1 polévkovou lžíci květů přelijeme šálkem vroucí vody a necháme 10 minut vyluhovat. Pijeme 2 až 3 šálky denně.
    Můžeme ji používat do směsí s bylinami podobného účinku, tzn. do čajů při nachlazení a katarech hcd a také do uklidňujících směsí.

     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Bylinky a babské rady

    Datum: 13.05.2015 23:08
     
    318102_378201108897771_1242672238_n.jpg

    MOCHNA PLAZIVÁ
    Mochna plazivá je bylina očištění, ochrany a hojnosti.
    Pět okvětních lístků této nenápadné rostlinky představuje lásku, moc, moudrost, zdraví a bohatství. Snítky zavěšené v domě mají ochrannou moc.

     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Bylinky a babské rady

    Datum: 13.05.2015 23:08
     
    547900_381218781929337_1710336083_n.jpg

    NETŘESK
    Netřesk je naše aloe, má velmi podobné účinky, ale pro svou obyčejnost je přehlížen.
    Na bolest v krku a různé katary HCD je výborný nálev z netřesku. Asi dvě lžíce dužnatých lístku pokrájíme, zalijeme šálkem vroucí vody, necháme 10 minut vyluhovat a pijeme jedenkrát denně.
    Čerstvý netřesk je stejně jako aloe vhodný i na nejrůznější kožní afekce.

     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Bylinky a babské rady

    Datum: 13.05.2015 23:11
     
    1238112_604210979630115_1654210445_n.jpg

    ŠÍPEK
    Šípky sbíráme v době úplné zralosti, tzn. až na přelomu září a října. Můžeme bez obav použít i šípky růže svraskalé nebo trnité. Sušíme rychle při 60 – 80 stupních. Sušením se ztrácí podstatná část vitamínu C, šípky obsahují ale i beta karoten, vitamíny skupiny B a kromě dalších látek i látky minerální, například vápník a draslík. Čaj z šípků je dobrým posilujícím prostředkem při chřipce a nachlazení, působí i močopudně a výborně doplňuje léčbu ledvinových kamenů a urogenitálních zánětů. Je vhodný i pro dlouhodobé podávání, nemá žádné vedlejší účinky.
    Způsob přípravy: 1/ Celé šípky povaříme pár minut ve vodě v poměru 1:5 a necháme vyluhovat 5 hodin. První výluh je velmi slabý, proto vřelým výluhem zaléváme bylinné čaje, například lipový květ nebo mateřídoušku. Výbornou kvalitu má druhý a třetí odvar, čtvrtým opět zaléváme bylinné nálevy. 2/ Drcené šípky vaříme 10 minut a vyluhuje do vychladnutí na pitelnou teplotu. Filtrujeme přes husté plátno, abychom se zbavili chloupků.

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil SPIKE (14.05.2015 00:01)
     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Bylinky a babské rady

    Datum: 13.05.2015 23:13
     
    303602_406100139441201_1039722654_n.jpg

    MEDUŇKA
    Meduňka je šetrné sedativum vhodné i pro děti. Pomáhá s usínáním a celkovým uklidněním. Je to bylinka pohody s krásnou citrónovou vůní.


     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Bylinky a babské rady

    Datum: 13.05.2015 23:20
     
    549692_429034937147721_1975857190_n.jpg

    EXTRAKT ZE STÉVIE
    Stévie má několik výjimečných vlastností, mezi které patří zejména vysoká sladivost, mnohonásobně vyšší než sacharóza. Používá se místo cukru a jiných uměle vyráběných sladidel. Sušené listy stévie jsou 30 krát až 40 krát sladší než sacharóza a extrakty vyrobené z rostliny jsou 200 krát až 300 krát sladší. Stévie je zdrojem necukerných sladivých látek nazývaných stevisoidy.
    Kromě toho tato rostlina obsahuje velké množství unikátních sloučenin, které jí dávají její fantastické schopnosti. Urychluje hojení, má antibakteriální účinky, tlumí záněty, podporuje tvorbu inzulínu, pomáhá proti zubnímu kazu, podporuje trávení a zklidňuje podrážděný žaludek.
    Kromě toho má stabilní Ph a nekvasí.
    Zavařovací sklenici se šroubovacím víčkem naplníme asi do 3/4 sušenými listy stévie a zalijeme ji vroucí vodou asi tak, jak vidíte na obrázku, aby nebyla úplně plná a obsah se dal snadno protřepávat.
    Zašroubujeme a necháme 24 - 48 hodin louhovat. Několikrát denně pořádně protřepeme.
    Přecedíme přes plátno, dobře vyždímeme a plníme do čisté lahve, do které jsme předtím nalili malého panáka alkoholu. Takto připravený extrakt vám prý vydrží až rok v chladničce. Já ho dělala poprvé, tak uvidím, ani sladivost nemám vyzkoušenou, budu vás informovat

     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Bylinky a babské rady

    Datum: 13.05.2015 23:22
     
    560796_444215055629709_98547511_n.jpg
    Další fotografie:

    ČAJ PROTI NACHLAZENÍ
    Všechny bylinky jsem sama sesbírala a nasušila, kromě lípy všechno roste v naší zahradě.
    Byliny mám uložené zvlášť, každá má svůj plátěný sáček a navíc jsou uložené v kartónové pixle s patentním uzávěrem. Bylinky míchám podle konkrétní potřeby až před použitím, nastříhám je nůžkami a po krátkou dobu uchovávám ve skleněné lahvi. Na půllitrový hrnek dávám dvě polévkové lžíce a louhuju přikryté 10 minut.
    1 díl sedmikrásky, 1 díl vrbky, 1 díl máty, 1 díl meduňky, 2 díly jitrocele, 2 díly maliníku, 2 díly jahodníku, 2 díly popence, 3 díly černého bezu a 3 díly lípy.

     

    ČAJ PROTI NERUDNOSTI A MRZUTOSTI
    Bohužel ho dneska potřebuju.
    1 díl sedmikrásky, 1 díl máty, 2 díly vrbky, 2 díly meduňky a 3 díly malinového listí. Polévkovou lžíci zalijeme šálkem vroucí vody a necháme 10 minut vyluhovat. Sladíme medem, který necestoval dál než pár kilometrů. Bylinky pochopitelně nejraději sbíráme sami, protože všechny úkony spojené s rostlinami musí být vědomé a rostliny s námi komunikují, ať tomu věříme nebo ne. Ti nevěřící jsou o tu komunikaci akorát ochuzeni.

     

    ČAJ NA ŽALUDEČNÍ NEURÓZU
    Výtečný čaj pro lidi, kteří když mají nějaké starosti, rozbolí je žaludek. V takovém případě nemá smysl ládovat se chemií.
    1 díl máty, 2 díly meduňky, 2 díly jitrocele, 2 díly maliníku, 3 díly vrbky. Polévkovou lžíci zalijeme vroucí vodou a necháme přikryté 10 minut vyluhovat. Pijeme 3x - 4x denně hrnek.

     

    UROLOGICKÝ ČAJ
    Směs na podporu léčby zánětu močového měchýře na objednávku od kamarádky Lucie.
    Obsahuje: 1 díl popence, 2 díly bezu, 2 díly řebříčku a 2 díly lípy

     

    SVATOJANSKÝ DĚTSKÝ ČAJ
    Lahodný, zdravý a bezpečný čaj pro mrňata. Obsahuje 1 díl květu topolovky, 2 díly listu vrbky úzkolisté, 2 díly květu černého bezu, 3 díly listu jahodníku, 1 díl listu jitrocele, 1 díl listu kopřivy, 1 díl nati černohlávku, 3 díly listu maliníku, 1 díl meduňky, 1 díl květů měsíčku.

     
    Upraveno 4 krát. Naposledy upravil SPIKE (13.05.2015 23:56)
     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Bylinky a babské rady

    Datum: 13.05.2015 23:25
     
    891695_520535244664356_1488680546_o.jpg

    LÍSKA
    Líska kvete až po devíti letech, v únoru začnou kvést samčí jehnědy a v březnu na témže stromě červené samičí pupence. Čaj z lískových jehněd pijeme při problémech s krevním oběhem (například my, kdo máme neustále ledové ruce a nohy).
    Na hlubší úrovni má pro nás líska zvláštní dar: umožňuje cestu k našemu vnitřnímu dítěti, oné neustále se divící a po kouzlech toužící části naší bytosti.
    Velšský mytologický příběh vypráví o tom, jak Artušovi druhové marně hledají tajuplné dítě Velké Matky, Mabon ap Modron, které záhadně zmizelo pouhé tři dny po svém narození. Žádné zvíře v lese, ani ti nejstarší a nejmoudřejší, nedokáží poradit, kde se ukrývá. Nejstarší zvíře světa, orel z Gwernabwy, pošle hledající muže za kouzelným lososem, který je ještě mocnější než on sám. Tento losos se totiž živí oříšky posvátné lísky, která je ještě starší a moudřejší než on. Losos Artušovým druhům poradí, že je nutné jít proti proudu. Oni se zařídí podle jeho rady, proti proudu dojdou k prapůvodnímu prameni, Mabona najdou a osvobodí.

     
Upozornění
Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci. přihlášení

Nejste registrovaní?
zaregistrujte se! Nezabere vám to víc jak 20 sekund a získáte množství výhod! registrace
 
 
 
Zajímavé foto
Zajímavé diskuze
Barbra a Daniel

adoptivní děti WEEKu
 
 
 
Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory jednotlivých diskutujících. Redakce serveru nemůže ovlivnit jejich obsah.
Provoz diskuze se řídí Pravidly zasílání příspěvků na serveru Week.cz.



RSS vše - RSS vše - Diskuze - RSS - Zdraví a krása (Diskuze)

Přidej na Seznam    
 
(c) 2006-14 Week.cz | Kontakt - Podmínky užívání - Nápověda
 
Tento server používá software Phorum.