pátek 29. března, 07:15 Svátek má Taťána
Profil
Není fotka
Vyhledávání
 
Co se kde šustne
 
Zajímavé foto


Navigace: Zdraví a krása
hodnocení: 5.00
Aktuální kategorie: help   Vše > Záliby a volný čas > Zdraví a krása
Diskutujte! Rádi vaříte, nebo naopak vyšíváte? Pak je tato sekce to pravé pro vás..
 
 
Podkategorie:
 
 
 
Autor: Libi
Status:
Klikni pro filtrování

Bylinky a babské rady

Datum: 07.01.2007 13:25
 
Víte nějaké osvědčené recepty z bylinek? Co například na takové škábání v krku nebo kašel?
 

Komentáře a názory

 
    Aktuální stránka: 7 z 13
  • Autor: Hanule
    Status: expert

    Re: Bylinky a babské rady

    Datum: 06.05.2014 12:47
     

    Ten bezový "med" je pak s podstatně vyšší koncentrací cukru, prý rovněž skvělý co sirup proti kašli. Sama jsem nezkoušela, zase takové zásoby cukru na zavařování jsem si v rámci rozpočtu nenasyslila. A ani mě tolik neuchvátil, to opravdu spíš jen jako léčivo - nebyl v něm skoro ten citron...

    Množství květů se podobně jako množství kyseliny citronové (pokud použiješ, hodně se asi dává a dávala z finančních důvodů) recept od receptu, jak píšu, loni jsem dala, letos, pokud stihnu nějakou várku, bych ráda vynechala. Květů jsem se snažila narvat co nejvíc, prostě co voda pobrala. Někde píší třebas 30 g květů na 1 litr vody, což mi subj. připadne malinko. Ono jde vždy i o to, kolik které suroviny máme k dispozici.

    Např. ve srovnání s Jajou jitrocel prostě nemám..

     

    Někdo sklínky se zahřátou tekutinou jen otočí, jak u pečeného čaje nebo marmelády (mělo by stačit, cukerný obsah je skutečně vysoký), ty zastudena mívají prý tendenci kvasit. Nevím, zda to dělá ten pyl či něco jiného. Ve vlhkém sklepě jsem viděla, že chytal plíseň, jenomže tam ji chytí dočista všechno. sad smiley

    Právě protože mi ještě víc než ve vodě (jako šťáva), chutná až pěkně na zimu v horkém černém nebo zeleném čaji, tak jsem pro sichr zasterilovala, neb jsem srab a vyhozený cukr bych i "obrečela"..

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil Hanule (06.05.2014 12:51)
     
  • Autor: Reklama

    Re: Bylinky a babské rady

     
     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Bylinky a babské rady

    Datum: 06.08.2014 20:06
     
    komonice-lekarska_3.jpg

    Dnes jsem si konečně na velké zahradě u syna nastříhala komonici. Pořád se mi zdála pěkná, ale už dost odkvétá.

    Asi zkusím udělat komonicové víno

     

    [www.spirit.cz]

     

    Komonicové víno
    je osvědčené pro úpravu žilního oběhu dolních končetin, při lámavosti cév nebo červených nitkách na stehnech žen. Připravíme jej tak, že deset gramů sušené komonice lékařské zalijeme litrem červeného vína. Macerace devět dní, obsah protřepáváme obden, a to velmi pomalu. Hotový vinný extrakt přefiltrujeme do jiné, tmavější láhve. Pokud komonicové víno nezačneme užívat hned, mělo by v ledničce vydržet minimálně dva měsíce. První tři dny užíváme třikrát denně čajovou lžičku vína před jídlem a potom třikrát denně polévkovou lžíci před jídlem až do vypotřebování. Kúru je možné provést jen čtyřikrát do roka, vždy s alespoň dvouměsíční pauzou.

    Rozmarýnové víno
    doporučoval na potenci bylinář Pavel Kožíšek. Připravíme je tak, že do bílého vína ponoříme snítku čerstvého rozmarýnu. Po týdnu víno získá zvláštní barvu i poněkud změní chuť, ovšem funguje znamenitě nejen podle zkušeností bylináře Kožíška. Přibližně půl hodinu až hodinu předtím, než budeme potřebovat náležitě povzbudit, vypijeme asi jeden decilitr rozmarýnového vína.

     
    Upraveno 2 krát. Naposledy upravil SPIKE (06.08.2014 20:08)
     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Bylinky a babské rady

    Datum: 23.09.2014 10:40
     
    451146-gallery1-fb578.jpg

    Hlavním pozitivem břízy bělokoré (Betula pendula) pro naše tělo jsou její močopudné účinky, a to bez přílišného dráždění a zátěže ledvin. Proto není divu, že je bříza součástí mnoha čajových urologických směsí. Pomáhá totiž uvolňovat, rozpouštět a vylučovat ledvinové a močové kameny.

    Je známé, že odvodňování organismu a vyplavování biologických zplodin pomáhá při revmatismu, kloubních bolestech a nemocech srdce. Odvodňovací efekt je způsoben zejména jejím obsahem saponinů a silic. Bílý pigment betulin, který je obsažen v kůře stromu, má protizánětlivé, tlumící účinky, jeho chemické deriváty jsou testovány na anti-HIV aktivitu.

    Pomáhá při hubnutí

    Vzhledem k současnému životnímu stylu lidí mají nemoci ledvin stále stoupající tendenci, proto není vůbec od věci preventivní popíjení čajových směsí s obsahem břízy. Když chcete začít s detoxikací těla, rozhodně pomůže kúra pití čistého březového čaje. Ta tělo také připraví, aby lépe a rychleji účinkovaly i jiné léčivky. Stejně tak se doporučuje její výluh, když se rozhodnete pro dietu na snížení váhy, stimuluje jaterní funkce a činnost slinivky, tím připraví tělo k odbourávání tukových zásob. Nepřímo má vliv i na odstraňování celulitidy.

    Usušit, nebo koupit?

    Březové lístky koupíte v každé lékárně. Ale není vůbec problém si pár lístků nasušit při pokojové teplotě, která by neměla překročit 40 °C, stačí je rozprostřít na plech s pečícím papírem. Nejúčinnější jsou mladé, lepkavé listy brzy z jara, ale dají se sbírat celé vegetativní období. Sušení nezabere moc místa a může se stát příjemnou zálibou stejně jako sběr hub.

    Čaj připravíte zalitím dvou polévkových lžic čerstvých nebo sušených listů čtvrt litrem vody, necháte jej louhovat asi 15 minut. Popíjí se třikrát denně vlažný, asi po třech týdnech se vysadí. Působí proti dně, revmatismu, nemocem ledvin, zánětu močových cest. Známé jsou urologické čajové směsi např. složení bříza-zlatobýl-přeslička máta, ty se dají pít dlouhodobě, jsou preventivní a udržují močový měchýř i ledviny v dobré kondici.

    Zevní využití

    Březový odvar má i zevní uplatnění. Používá se jako vlasová voda, splachují se s ní umyté vlasy. Posiluje jejich kořínky a na rozdíl od kopřivy je vhodná pro všechny barevné odstíny. Ostatně přípravky na vlasy s výtažkem břízy hojně využívají kosmetické firmy a jsou běžně k dostání.

    Vlastní březový odvar je oproti kupovaným přípravkům výrazně levnější, ale trochu pracnější. Musíme čerstvé nebo sušené listy převařit ve vodě. Pak víme, co přesně si na vlasy dáváme. Odvar má vliv i na pohybový aparát - klouby, šlachy, ale vyžaduje důsledné a pravidelné koupele a vydržet, dokud potíže nepovolí.

    Pupeny účinnější než listy

    Vyzkoušet můžete i koncentrovanější účinky břízy, a to v tinktuře z jejich pupenů. Rostlina v nich totiž zachovává svůj genetický potenciál. Aktivní látky v pupenech obsažené, jsou velmi účinné i při malém množství. Poskytují razantnější výsledek, než jaký má dospělá rostlina. Přesné dávkování je uvedené na přípravku.

    Gemmoterapie je obor, který využívá sílu pupenů, v nichž je obsažený genetický potenciál rostliny. Co dodržovat při sběru bylin: Bylinky sbíráme nejlépe mimo městské parky, silnice, skládky, aby měly co nejméně toxických látek a nejlépe za suchého počasí. Ukládáme do košíků nebo papírových sáčků, aby se nezapařily. Co nejdříve po sběru je rozložíme po ploše, aby se správně sušily, nejlépe na papír, poslouží např. potravinářský. Zjistíme maximální teplotu, při které danou rostlinu můžeme sušit. Nejlépe suché, slunné a větratelné místo. Listy břízy se suší při maximální teplotě do 40 °C a nejlépe ve stínu. Skladujeme v papírových sáčcích nebo skleněných dózách, pokud možno ve tmě. Účinné látky sušených bylin se po roce většinou snižují, proto si poznamenáme datum sběru. Stejně jako u hub sbíráme, co bezpečně známe. Listy či květy většinou nelámeme, nedrtíme, sušíme celé.

     
  • Autor: iriska
    Status: expert

    Re: Bylinky a babské rady

    Datum: 23.09.2014 13:28
     

    a něco na zánět šlach na rukou by nebylo? sad smiley plačícísmajlík sad smiley

     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Bylinky a babské rady

    Datum: 23.09.2014 13:36
     

    Klid a nicnedělání grinning smiley

     

    Tady jsem něco našla [www.bylinky-maya.cz]

    [diskuse.vitalion.cz]

     
    Upraveno 2 krát. Naposledy upravil SPIKE (23.09.2014 13:39)
     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Bylinky a babské rady

    Datum: 30.09.2014 13:48
     

    Získala jsem sazeničku rýmovníku a koukám, že je to druh plectranthu winking smiley

    [www.zahrada-sazenice.cz]

     
  • Autor: Vaseck
    Status: začátečník

    Re: Bylinky a babské rady

    Datum: 01.10.2014 10:01
     

    pak je dobré i podobně jako ten zázvor zpracovat i šalvěj. je to dobré popíjet vlažné a je to na vykašlávání při nachlazení. Ale zázvor, med a citron to je klasika.

     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Bylinky a babské rady

    Datum: 28.01.2015 16:39
     
    this-is-the-most-powerful-natural-antibiotic-ever-kills-any-infections-in-the-body11.jpg

    Extra silné přírodní antibiotikum

     

    Složení:

    700 ml jablečného octa (vždy používejte v bio kvalitě) ¼ šálku jemně nasekaného česneku ¼ šálku jemně nasekané cibule 2 čerstvé chilli papričky - nejpálivější, které najdete ¼ šálku strouhaného zázvoru 2 polévkové lžíce strouhaného křenu 2 polévkové lžíce práškové kurkumy nebo 2 kusy kořene kurkumy

    Bude lepší, pokud budete mít během přípravy ochranné rukavice (zvlášť při manipulaci s pálivými paprikami), protože může být následně nepříjemné cítit brnění v rukách! Buďte opatrní, jeho vůně je velmi silná a může proto okamžitě stimulovat dutiny.

    Příprava:

    Smíchejte všechny ingredience v misce, s výjimkou octa. Přendejte směs do zavařovací sklenice. Nalijte dovnitř jablečný ocet a doplňte sklenice až po vrchol. Nejlepší je, když 2/3 sklenice jsou naplněny suchými přísadami a zbytek je vyplněn octem. Dobře sklenice uzavřete a protřepejte. Sklenici skladujte na chladném a suchém místě po dobu 2 týdnů. Několikrát denně protřepejte. Po 14 dnech zmáčkněte dobře a přeceďte kapalinu přes plastové sítko. Pro lepší výsledek můžete na něj položit ještě gázu. Důkladně zmáčněte, abyste získali skutečně suchou směs, resp. co nejvíce tekuté šťávy. Vymačkanou šťávu můžete využít i při vaření. Nyní je unikátní tonikum připraveno k použití. Nemusíte tonikum skladovat v lednici. I tak vám vydrží dlouho.
    Tento prostředek může vyléčit mnoho chronických příznaků a nemocí. Podporuje krevní oběh a čistí krev. Tento recept pomohl během staletí milionům lidí v boji proti nejvražednější chorobám. Tajemství je v silné kombinaci vysoce kvalitních přírodních a čerstvých surovin! Tonikum se ukazuje jako účinné při léčbě různých onemocnění, úspěšně posiluje imunitní systém, působí jako antivirový, antibakteriální, antimykotický a antiparazitární prostředek. Pomáhá při mnoha závažných infekcích.

    Extra tip: Tonikum můžete také použít při vaření - smíchejte ho s trochou olivového oleje a použijte jako zálivku nebo přidejte k dušenému masu.

    Upozornění: Aby nedocházelo k nejasnostem - jako léčivo se používá tonikum = tekutá část. Suchý "odpad" však můžete bez obav spotřebovat také.

     

    Dávkování:

    Pozor: chuť je velmi silná a pálivá!
    Extra tip: Snězte plátek pomeranče, citronu nebo limetky poté, co si vezmete tonikum na zmírnění pocitu pálení.
    Vykloktejte a spolkněte.
    Nepoužívejte ředěné vodou, protože to snižuje účinek tonika.
    Užívejte jednu polévkovou lžíci denně k posílení imunitního systému a k boji proti nachlazení.
    Zvyšujte každý den množství tonika, dokud nedosáhnete dávky jedné malé skleničky denně (zhruba velikosti likérové skleničky)
    Máte-li bojovat proti závažnější nemoci či infekci, užívejte jednu polévkovou lžíci tonika 5-6 krát denně.
    Tonikum je bezpečné pro těhotné ženy a děti (použijte malé dávky!), protože všechny složky jsou přírodní a neobsahují žádné toxiny.




     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Bylinky a babské rady

    Datum: 28.01.2015 16:40
     

    Zdravotní přínosy

    Česnek je silné antibiotikum s širokou škálou výhod pro zdraví. Na rozdíl od chemických antibiotik, které v těle zabíjejí i miliony přátelských bakterií, jsou jeho jediným cílem bakterie a mikroorganismy. Česnek také podporuje a zvyšuje úroveň zdravých bakterií. Je to silné antimykotikum, zničí jakýkoliv antigen, patogen a škodlivé choroboplodné mikroorganismy.

    Cibule je nejbližší příbuzný česneku a má podobný, ale mírnější vliv. Společně vytvářejí silnou dvojku bojující proti různým nemocem.

    Křen je silná bylina, prospěšná zdraví dutin a plic. Otevírá kanály dutin a zvyšuje krevní oběh tam, kde běžné nachlazení a chřipka obvykle začínají.

    Zázvor má silné protizánětlivé účinky a je zároveň silným stimulatem krevního oběhu.

    Chili papričky jsou nejsilnějším stimulátorem krevního oběhu.
    Jednoduše směřují své antibiotické vlastnosti tam, kde je třeba s nemocí nejvíce bojovat.

    Kurkuma je nejdokonalejší koření, odstraňuje infekce a snižuje záněty. Blokuje vznik rakoviny a zabraňuje demenci. Je zejména užitečná pro ty, kdož bojují s bolestí kloubů.

    Jablečný ocet musí obsahovat něco velmi zdravého, když ho užíval kvůli jeho léčivým vlastnostem i otec medicíny Hippokrates již kolem roku 400 př.n.l. Ví se, že používal pouze dva léky: med a jablečný ocet. Jablečný ocet se vyrábí z čerstvých a zralých jablek, které jsou později fermentované a procházejí přísně kontrolovaným procesem výroby. Jablečný ocet obsahuje pektin, což je vláknina, která snižuje špatný cholesterol a reguluje krevní tlak. Odborníci se shodují, že lidé s přibývajícím věkem potřebují více vápníku. Ocet pomáhá extrakci vápníku z potravin, se kterými je smíchán, a pomáhá tak zachování pevných kostí.
    Nedostatek draslíku zase způsobuje řadu problémů, včetně vypadávání vlasů, lámání nehtů a zubů, zánětu vedlejších nosních dutin a rýmy. Jablečný ocet je bohatý na draslík. Studie ukázaly, že nedostatek draslíku zpomaluje růst. Všem těmto prolémům se lze vyhnout, pokud budete pravidelně užívat jablečný ocet. Draslík také pomáhá odstraňovat toxiny z těla.
    Další látka - beta-karoten - zabraňuje poškození volnými radikály, udržuje pokožku pevnou a mladou.
    Jablečný ocet je dobrý i pro ty, kteří chtějí zhubnout. Rozkládá tuk, který podporuje přirozený proces ztráty hmotnosti.
    Jablečný ocet obsahuje kyselinu jablečnou, účinnou v boji proti houbovým a bakteriálním infekcím. Tato kyselina rozpouští usazeniny kyseliny močové, které se tvoří okolo kloubů, a tím zmírňuje bolesti kloubů. Rozpuštěná kyselina močová je později odstraněna z těla.
    Předpokládá se, že jablečný ocet je užitečný při léčbě stavů jako je zácpa, bolest hlavy, artritida, slabé kosti, trávicí potíže, vysoký cholesterol, průjem, ekzém, bolest v očích, chronická únava, mírné otravy jídlem, ztráta vlasů, vysoký krevní tlak, obezita a mnoho dalších zdravotních problémů.

    Unikátní tonikum je pro všechno výše uvedené nejlepší kombinací pro boj s každou ze zmíněných nemocí. Chraňte své zdraví pomocí přírodních antibiotik!

     

    Na základě připomínek i následné konzultace s odbornicí praktikující dlouhá léta TČM přidávám informaci, která v původním článku chybí: Podle principů TČM je tento recept tzv. příliš horký. Všechny ingredience jsou uznávány jako velmi silné, a proto je TČM doporučuje ve stylu: "Méně, je více." Náš čtenář, pan Jakeš, upřesňuje: směs je horká a ostrá, navozující pocení i přehřívající vnitřek. Je naprosto nevhodná pro oslabené jedince s prázdnotou krve - po nemoci, operacích, porodu či velkém krvácení. U těchto jedinců je i to méně až příliš. Rovněž při prázdnotě Yin a vyčerpání tekutin se nedoporučuje. Vhodná není pro alergiky - zvláště v době sezóny a je-li v době nemoci vysoká teplota či horečka.

     
  • Status: nováček

    Re: Bylinky a babské rady

    Datum: 29.01.2015 12:39
     

    Já tedy jen doplním článek o bylinkách do kuchyně. Snad se bude líbit smiling smiley bylinkopedie.cz/bylinky-do-kuchyne/

     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Bylinky a babské rady

    Datum: 29.01.2015 12:48
     
     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Bylinky a babské rady

    Datum: 09.04.2015 17:34
     
    1024px-onions.jpg

    CIBULE

     

    Cibule je nadčasová zelenina, která bezesporu patří mezi základní přísady téměř všech pokrmů naší kuchyně. Možná nám připadá obyčejná, ale nepodceňujme ji! Můžeme ji užít mnoha způsoby a velmi důležité jsou také její léčivé účinky, zejména teď na jaře, kdy mnozí z nás pociťují únavu a trápí nás nedostatek vitaminů a minerálů...

     

    Léčivé účinky

    Cibule má vysoký obsah vitamínu C, dále je bohatá na thiamin, niacin, riboflavin, pyridoxin, kyselinu pantotenovou. Z vitamínů rozpustných v tucích je to beta-karoten a vitamín E. Z minerálů a stopových prvků především hořčík, draslík, fosfor, chrom, kobalt, mangan, molybden, nikl, selen, síra, sodík, vápník, železo a zinek. Cibule je také dobrým zdrojem flavonoidů a obsahuje cholin. Působí jako antibiotikum, zvyšuje sekreci trávicích šťáv v žaludku a střevech (střeva také účinně dezinfikuje), dále i sekreci žluče a tvorbu pankreatických hormonů. Výborně odhleňuje a stimuluje nervový systém a blahodárně působí na srdečně-cévní systém. Konzumace cibule zvyšuje chuť k jídlu, upravuje metabolismus a snižuje obsah cukru v krvi i hladinu cholesterolu.

    Likviduje choroboplodné zárodky Když jsou buňky cibule nějakým způsobem poškozeny, například při řezání, okamžitě se uvolní enzym alliináza a proběhne chemická reakce, při níž vznikají sirné sloučeniny zvané thiosulfináty. Tyto látky mají velmi silné antibakteriální vlastnosti. Cibulový roztok účinně likviduje bakterie typu Salmonella typhimurium (příčina salmonelózy) a Staphylococcus aureus (zlatý stafylokok). Sloučenina ajoen z této zeleniny působí proti plísní Aspergillus niger a kvasinkám Candida albicans.

    Proti chřipce a nachlazení Při prvních příznacích prochladnutí, únavy, bolestí kloubů a zvedající se teploty si můžeme ulehčit touto osvědčenou recepturou. Tento přípravek je sice poněkud chuťově nepříjemný, ale účinný. Potřebujeme: 2 cibule, 4 stroužky česneku, 1 dl vody. Oba druhy zeleniny rozmixujeme ve vodě. Nápoj po douškách vypijeme. Tento postup provádíme 2 x denně po dobu 4 dnů. Úspěch zaručen!

    Cibule a kašel

    Cibulový sirup Potřebujeme: 1 velkou cibuli, 1/8 litru vody, 150 g hroznového cukru Postup: Cibuli rozmixujeme ve vodě a vylisovanou šťávu smícháme s cukrem. Po dobu 5 dnů užíváme 3 x denně 1 lžíci tohoto sirupu.

     

    Cibulové mléko

    Mléko s cibulí náleží mezi staré domácí léčivé prostředky proti kašli a bolení v krku. Potřebujeme: 3 velké cibule, 1 hřebíček, 1 větévku tymiánu, 1 čajovou lžičku medu, 1 šálek mléka (můžeme použít i rostlinné – sójové, vločkové nebo rýžové mléko). Cibule rozkrájíme nadrobno, přidáme koření a med. Vše přelijeme 3 lžícemi vody. Tato smě se vaří přikrytá asi 2 hodiny na malém plameni. Dáváme pozor, aby se nepřipálila, když tak dolijeme vodou. Po uplynutí této doby vzniklou tekutinu scedíme a smícháme ji s mlékem.

     

    Cibulové ponožky uvolňují hlen Cibulové ponožky mají silný čistící efekt, regulují proces látkové výměny, uvolňují hlen, mírní bolesti, přes reflexní zóny na chodidlech mohou rozvinout účinek na celé tělo. Připravíme si je tak, že rozkrájíme nadrobno 1 velkou cibuli, rozložíme ji na lněný nebo bavlněný šátek, rozmačkáme ji a ohřejeme na pergamenovém papíru na topení nebo na obrácené pokličce hrnce. Šátek položíme na chodidlo, tak aby se cibule dotýkala pokožky, přetáhneme přes nohy ponožky a udržujeme je v teple. Pacient by měl mít ponožky po celou noc.

     

    Cibulový zábal pomůže při bolestech uší Tento zábal pomáhá zmírňovat bolest, vstřebává choroboplodné zárodky a reguluje proces látkové výměny. Připravíme si ho tak, že nakrájíme nadrobno 1 velkou cibuli a dáme ji ne lněnou nebo bavlněnou látku, rozmačkáme a zahřejeme (například na pergamenovém papíru na topení nebo na obrácené pokličce nad hrncem s vařící vodou). Hotový zábal zavážeme, přiložíme ho na bolavé ucho, můžeme ho ještě přivázat šátkem nebo čelenkou a necháme 15 minut působit. Tento postup opakujeme 3 x denně vždy s čerstvou cibulí. Cibulový zábal můžeme použít i na hmyzí štípnutí.

     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Bylinky a babské rady

    Datum: 13.05.2015 22:56
     
    399325_412819142102634_1011426671_n.jpg

    ŘEPÍK
    Řepík je oblíbenou bylinkou, protože má velmi široké použití. Dokáže léčit záněty vnitřní (v trávicím traktu, záněty v krku, bronchitida), ale i vnější (nehojící se rány, kožní choroby), působí také proti průjmu, kašli, rýmě a revmatismu. Je ale také silným spojencem v boji proti zlým duchům a odvracení záporné energie.
    Řepík sbíráme v létě a připravujeme z něho nálevy nebo odvary.

     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Bylinky a babské rady

    Datum: 13.05.2015 22:57
     
    182584_406908346027047_1161266173_n.jpg
    Další fotografie:

    JITROCEL
    Jitrocel je nenápadná a přesto zázračná bylinka.
    Tlumí kašel, má protizánětlivé účinky a hojí rány. Působí jako antibiotikum.

     

    JITROCELOVÝ SIRUP
    Jeden kilogram listů jitrocele umeleme na masovém strojku, dáme do smaltovaného hrnce, přidáme 1 litr vody, 1 kg cukru a 0,5 kg medu. Na mírném ohni vaříme 10 minut až sirup zhoustne. Necháme vychladnout, nejlépe přes noc, zcedíme přes gázu nebo plínku a plníme do čistých lahví z tmavého skla. Z uvedeného množství surovin získáme dva litry sirupu. Užíváme při nachlazení, při kašli a při průjmech.

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil SPIKE (13.05.2015 23:14)
     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Bylinky a babské rady

    Datum: 13.05.2015 22:58
     
    539299_406908479360367_552733570_n.jpg

    KONTRYHEL
    Kontryhel je hlavně „ženská“ bylinka, takže působí na všechny ženské potíže. Tlumí gynekologická krvácení a zmírňuje příliš silnou menstruaci i bolesti s ní spojené.
    Působí příznivě i na psychiku a prohlubuje spánek.
    Je vhodná ale i na zesvětlení pih a akné.
    Z kontryhele se připravuje i žitná (do 1l 60% žitné se naloží na 10 dní 200 g kvetoucí natě a uchová se při 20 – 30 stupních, poté se přefiltruje a užívá 4 – 6 x denně 15 - 20 kapek do vody). Hodí se na vnitřní záněty, při horečkách vinou poranění, např. pokousání, při vředech, chudokrevnosti a celkové slabosti

     
Upozornění
Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci. přihlášení

Nejste registrovaní?
zaregistrujte se! Nezabere vám to víc jak 20 sekund a získáte množství výhod! registrace
 
 
 
Zajímavé foto
Zajímavé diskuze
Barbra a Daniel

adoptivní děti WEEKu
 
 
 
Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory jednotlivých diskutujících. Redakce serveru nemůže ovlivnit jejich obsah.
Provoz diskuze se řídí Pravidly zasílání příspěvků na serveru Week.cz.



RSS vše - RSS vše - Diskuze - RSS - Zdraví a krása (Diskuze)

Přidej na Seznam    
 
(c) 2006-14 Week.cz | Kontakt - Podmínky užívání - Nápověda
 
Tento server používá software Phorum.