sobota 20. dubna, 06:30 Svátek má Marcela
Profil
Není fotka
Vyhledávání
 
Co se kde šustne
 
Zajímavé foto


Navigace: Konzervace
Aktuální kategorie: help   Vše > Záliby a volný čas > Vaření > Konzervace
Diskutujte! Rádi vaříte? Pak je tato sekce to pravé pro vás..
 
 
 
 
Autor: Mona
Status: expert

Blumy

Datum: 06.08.2006 08:03
 
Poraďte prosím, co s blumama. Máme tu asi 3 stromy a jsou obalené. Na přímou spotřebu to tedy není. Marmeláda by asi neměla žádnou chuť, ne?
 

Komentáře a názory

 
    Stránky: 12 | další
    Aktuální stránka: 1 z 2
  • Autor: alika
    Status: začátečník

    Re: Blumy

    Datum: 06.08.2006 09:39
     
    Když jsem mívala zahradu s blumama, tak jsem doháněla chuť citronovou šťávou nebo badyánem, kvůli vůni a přidáním namražených jahod. Také se dají přidat švestky a trochu rumu.  Tebe napadne i něco jinýho.smiling smiley
     
  • Autor: Reklama

    Re: Blumy

     
     
  • Autor: Benja1
    Status: začátečník

    Re: Blumy

    Datum: 06.08.2006 10:00
     
    Teď přemýšlím, jak vlastně vypadá bluma....Něčemu se taky říká pološvestka...Doma jsme měli strom, který měl ovoce jako švestky, ale nebyly tak výrazné a byly oblé, ale modré. Tomu jsme říkali bluma, manžel zase říká bluma tomu, co je velké zelené a kulaté a já si to pletu s rynglí, pak jsme ještě doma mívali strom s malými žlutými kuličkami - to byly špendlíky,... Jestli myslíš ty modré, tak z těch jsme dělávali normálně povidla, ale byla dost řídká. Z těch kulatých velkých zelených byl zase výborný kompot, jen nesměly být přezrálé.
     
  • Autor: Mona
    Status: expert

    Re: Blumy

    Datum: 06.08.2006 10:30
     

    aliko...rum je skvělý nápad!!!thumbs down

    Benjo...no tak teď jsi mi dala. grinning smiley.My totiž máme jak obyč švestky, tak velké modrofialové kulaté (nejspíš tedy blumy), tak velké kulaté zelené (asi ty ryngle) a dokonce i ty špandlíky. Ze špendlíků už jsem marmeládu dělala, byla docela dobrá. Kompot neumím, ale naučím. Co nějaký koláč? Třeba jak se dělá ten se švestkama a mákem...to by z těch blum mohlo jít, ne? 

    Povidla...hm, najdu nějaký recept a půjdu do toho.

     
  • Autor: Benja1
    Status: začátečník

    Re: Blumy

    Datum: 06.08.2006 10:49
     
    Mono, koláč půjde určitě. Jak kynutý, tak litý. A kompot taky není těžký. Jen ho nesmíš převařit. To děláváme my.  Pak je z toho jedna kaše, ze které lovíš peckygrinning smiley
     
  • Autor: Mona
    Status: expert

    Re: Blumy

    Datum: 06.08.2006 10:55
     

    Benjo..dík. Já mám spíš obavu, abych vařila dostatečně. U okurek to nevadí, mám ráda, když křupou...ale kompoty budu dělat poprvé...tak snad to odhadnu.

    Jasně, koláč udělám a pár jich namrazím, abych měla na zimu.

     
  • Autor: Mona
    Status: expert

    Re: Blumy

    Datum: 11.08.2006 08:21
     
    Chyba!!! Neobrala jsem je včas. Vrhli se mi na ně vosy. Včera to bylo dobrodružství, očesávat blumy v oblacích vos. Mám velké ztráty, takže povidla a kompoty nee. Bude koláč a něco namrazím.
     
  • Autor: Andora
    Status:

    Re: Blumy

    Datum: 11.08.2006 08:31
     

    Taky paňmáma mívala na zahradě nějaké žluté blumy a říkalo se jim renklody a byly strašně dobrý.

    Ježiš, v práci mám jinou klávesnici a tak tady píšu každý slovo dvakrát, tak kdyby mi něco ulítlo, tak se předem omlouvám.

     
  • Autor: rema
    Status: nováček

    Re: Blumy

    Datum: 24.08.2006 12:45
     
    Zkuste mně do moravštiny přeložit blumy. U nás rostou durancie (trnka-tedy švestka,kulatá,nejde od pecky),trnky (správně švestky),mirabelky (žluté nebo červené kuličky-ne moc velké a taky většinou nejdou od pecky),špendlíky - to už je nedostatkové zboží-žluté trnky(tedy švestky) - jdou od pecky - džem z nich je božská záležitost a konečně ryngle - velké zelené,červené nebo žluté koule. Tak které jsou BLUMY ???
     
  • Autor: megi
    Status: začátečník

    Re: Blumy

    Datum: 24.08.2006 12:55
     
    Marmeláda je výborná. Moje mamka ji dělala každý rok,protože u nás ve vsi byl obrovský sad. A jinak slivovice ,ta je z toho taky výborná.
     
  • Autor: megi
    Status: začátečník

    Re: Blumy

    Datum: 24.08.2006 12:58
     
    Mono... já myslela ty zelené,z těch jsme to dělali. TAK KTERÉ?
     
  • Autor: Mona
    Status: expert

    Re: Blumy

    Datum: 24.08.2006 13:52
     
    Tak to budou ty durancie. Ty jsem měla původně na mysli. Ale mám tu i ty zelené a špendlíky taky. Tu marmeládu zkusím...pokud včas otrhám. Teď jsou na řadě rajčata a řepa.confused smiley
     
  • Autor: pejsek
    Status: začátečník

    Re: Blumy

    Datum: 25.08.2006 11:08
     

    Remo, já su z teho taky hlópágrinning smiley Pocházím od Třebíče.

    U nás se teda blumy říká takovýmu tomu, co vypadá tvarem jako klasická švestka domácí, ale není to modré ale zelenožluté s červeným líčkem. Ale to používáme my mladší, děda ten to nezná, pro toho jsou to žlutý kadlátka.

    Jinak jsou u nás klasicky kadlátka-švestka domácí a ostatní modré oválné peckoviny.

    Damazíny asi ty vaše durancie-modré, jsou sladké jako med a nejdou od pecky (vhodné zejména na slivovičku).

    Pak mirabelky-to máme asi stejné.

    Ryngle-kulaté, velké, jakékoliv barvy. Nejradši mám ty žluté ofic. názv je zelená renklóda.

    A pak jsou ještě u nás slívy a ty jsou velikosti mirabelek, modré, kulaté, nejdou od pecky a nejsou ani nijak zvlášť sladké.

    No a trka je keř Prunus spinosasmiling smiley

     
  • Autor: rema
    Status: nováček

    Re: Blumy

    Datum: 28.08.2006 12:10
     
    Pejsku,já jsem ze Slovácka - UH.  Vaši zelenožlutou s červeným líčkem neznám,nikdy jsem to neviděla,slíva u nás asi taky neroste .Že se švestka jmenuje švestka vím,ale u nás jí nikdo jinak neřekne než trnka.tongue sticking out smiley
     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Blumy

    Datum: 30.08.2006 10:53
     
    Kámoška z nich dělala marmeládu a je výborná!
     
Stránky:  12 | další komentáře>>
 
Upozornění
Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci. přihlášení

Nejste registrovaní?
zaregistrujte se! Nezabere vám to víc jak 20 sekund a získáte množství výhod! registrace
 
 
 
Zajímavé foto
Zajímavé diskuze
Barbra a Daniel

adoptivní děti WEEKu
 
 
 
Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory jednotlivých diskutujících. Redakce serveru nemůže ovlivnit jejich obsah.
Provoz diskuze se řídí Pravidly zasílání příspěvků na serveru Week.cz.



RSS vše - RSS vše - Diskuze - RSS - Konzervace (Diskuze)

Přidej na Seznam    
 
(c) 2006-14 Week.cz | Kontakt - Podmínky užívání - Nápověda
 
Tento server používá software Phorum.