pátek 19. dubna, 02:19 Svátek má Rostislav
Profil
Není fotka
Vyhledávání
 
Co se kde šustne
 
Zajímavé foto


Navigace: Ovocné stromy a jejich plody
hodnocení: 5.00
Diskutujte! vše co souvisí s tím co na stromech ovocných vyroste.
 
 
 
 
Autor: drahus
Status: expert

Baleriny - sloupové ovocné stromy

Datum: 19.01.2011 09:16
 

Máte s nimi někdo zkušenost? Už je prodávají snad všechna větší zahradnictví. Prý je to řešení do malých zahrádek, do květináčů na balkón nebo jako živý plot.

Jabloně nejsou samosprašné, ale jako opylovač se hodí jakákoli jabloň v okolí nebo dvě baleriny vedle sebe. Nevyhánejí boční výhony. Hrušně, třešně a ostatní ovocné stromky sice sloupovité jsou, ale přece jen se boční výhony musí hlídat. První plody jsou již druhým rokem

Co vy na to?

 

Komentáře a názory

 
    Stránky: předchozí1234567 | další
    Aktuální stránka: 5 z 7
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Baleriny - sloupové ovocné stromy

    Datum: 16.03.2021 10:07
     

    Ono je to lákavé, protože spoustu lidí se vrací k pěstování domácího ovoce a zeleniny a na těch "kapesnících" v satelitech není možné zasadit klasický ovocnan, protože to by byl přes celou zahradu. winking smiley Takže spousta prostoru pro to, aby vymýšleli takovéto novinky a vznikl prostor pro odbyt jinak neprodejného.

    To samé jako převislé jahody. winking smiley

     
  • Autor: Reklama

    Re: Baleriny - sloupové ovocné stromy

     
     
  • Autor: Pinka
    Status: expert

    Re: Baleriny - sloupové ovocné stromy

    Datum: 16.03.2021 11:13
     

    Alenak, napsala jsi správně, že jen jabloně. Ostatní jsou nějak vytvořené eye rolling smiley. Soused měl sloupovitou třešeň a hrušeň, obě už vyhodil. Ale já nejsem spokojená s mými sloupovkami, mám 4 jabloně asi 5-6 let a ještě jsem neviděla jablko, leda asi pět škaredých pod stromem. Ony totiž ani nekvetou, tak se nedivím. Ale proč nekvetou, nevím sad smiley

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Baleriny - sloupové ovocné stromy

    Datum: 16.03.2021 11:51
     

    Nevíš, proč vyhodil? Jen proto, že ty stromy neplodily nebo i blbě rostly? Jde mi o to, abych to tam někam nezabudovala, a pak to tam spíš nehyzdilo smiling smiley. To to dám radši někde ke kompostu a prostě buď z toho něco bude.. nebo to pude. winking smiley grinning smiley

     
  • Autor: HanaK
    Status: expert

    Re: Baleriny - sloupové ovocné stromy

    Datum: 16.03.2021 13:29
     

    Zanořila jsem se do populárně odborné literatury (Radoslav Šrot, 1000 rád zahrádkářům) a vypadá to, že jabloně jsou sloupcové, geneticky podmíněné a ostatní stromky jsou sloupové, reklamní konstrukt pro málo vzrůstné podnože ost. ovocných dřevin, které se pěstují jako tzv. štíhlé vřeteno a prodejci potřebovali vzletný název. Pěstování jako sloupové možné je, ale žádá si to speciální intenzivní střih.

    Takže si , Ivčo, nekoupila nesmysl, ale kvalitní stromek na málo vzrůstné podnoži s možností mít stromek s malou korunou (i úrodou, fotky v katalozích vznikají ve Photoshopu, že ano).

    Mám skoro nové dvě jabloně, hrušku, třešeň a rynglí, plán pěstovat štíhlá vřetena a stejnou filozofii, nějak to dopadne, ta částka mne neohrozí.

    (Miluju našeho zahradníka, platila jsem za prostokořen 150-180 Kč)

     

    Opakuji se, ta videa jsou fakt skvělá.

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil HanaK (16.03.2021 13:31)
     
  • Autor: Pinka
    Status: expert

    Re: Baleriny - sloupové ovocné stromy

    Datum: 16.03.2021 14:19
     



    Anavi napsal(a):

    Nevíš, proč vyhodil? Jen proto, že ty stromy neplodily nebo i blbě rostly? Jde mi o to, abych to tam někam nezabudovala, a pak to tam spíš nehyzdilo smiling smiley. To to dám radši někde ke kompostu a prostě buď z toho něco bude.. nebo to pude. winking smiley grinning smiley

    Neplodily a rostly jim dlouhé větve . Právě to nemají v genech.

     
  • Autor: alenak
    Status: expert

    Re: Baleriny - sloupové ovocné stromy

    Datum: 16.03.2021 14:46
     

    Hanko, to máš laciného zahradníka. Tady u nás moc dobří nejsou, nejde o peníze. Strom se sází na léta. Důležitá je podnož, vždy se může stromek přeroubovat, ale podnož zůstává. Ještě menší než colt je gizela, tam je menší růst, určitě do malých zahrádek. Je to dobré nastudovat dopředu, taky záleží jaká je zem - podnož, písek a jíl apod. Stalo se mi kdysi, že v zahradnicttví kupovali mladí lidé třešeň, chtěli menší růst a pan majitel jim dával na ptáčnici, že ty menší podnože nevede, že růst můžou udržet řezem, i když mají malou zahrádku. Muž mě rychle odtáhl, neb mě zná že bych oponovala, no měl pravdu, blbovi se neodporuje, už jsem tam ale nikdy nejela a nic nekoupila, z principu. grinning smiley Ještě je jeden velký rest zahradníků, jsou velmi dobré odrůdy ovocných stromků, ale u nás nechtějí platit licence, proto stále roubují a očkují průměrné stromky, to samé platí i u kytek. Štve mě, když slyším, jaká výborná u nás vyšlechtěná odrůda a prodají licenci do zahraničí, ale zde se nemůže prodávat, maximálně na tajno ukradený roub, očko, tak to chodí. Taky se stává, podle místa různý růst, záleží na podloží.

    Pinko, může to být odrůdou. Mám 2, z toho první asi 7let, dávala jsem do okrasné z. Kvete od začátku i plodí, i když střídavě, odborník mi říkal, že nejhorší odrůdu jsme vybrali. grinning smileyDávat ji pryč nebudeme. Zkus pohnojit na podzim, nejdéle do 1/2 září - podle podmínek draslo,podzimní hnojení, udělat kolem celého stromku díry a nasypat hnojivo. Zase jsem si říkala, máme to do okrasné části, jablíčka jsou bonus, protože podle mě, když kvetou jabloně, tak se jim nic nevyrovná,+ vůně. V r. 2020 z jara jsme sázeli Herald a už má poupata, tak nevím, prý jsou v poslední době šlechtěné lepší než v začátcích. Chválí střížovické a německé šlechtění. smiling smiley

     
  • Autor: Pinka
    Status: expert

    Re: Baleriny - sloupové ovocné stromy

    Datum: 16.03.2021 16:43
     

    Dik za radu, pohnojim je. Můžu potvrdit, že staré jabloně, které už na zahradě byly když se kupovala před 34 lety, pořád trochu plodí a chuťově se jim nové nevyrovnaji. Později koupené stromky byly většinou už s nějakou chorobou a už jsou pryč. Ty sloupovky mám Cactus, Gold lane, Sun catz a Moonlight.

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil Pinka (16.03.2021 16:47)
     
  • Autor: Kika
    Status:

    Re: Baleriny - sloupové ovocné stromy

    Datum: 16.03.2021 18:57
     

    Zajimave cteni od vas. Ja jsem nikdy sloupove nestudovala.

     

    Ale k restum zahradniku, souhlasim, kdyz chci konkretni odrudu na konkretni podnosi, vetsinou mam problem sehnat.

     
  • Status: expert

    Re: Baleriny - sloupové ovocné stromy

    Datum: 16.03.2021 19:44
     

    Pinko, s jabloněmi jsem na tom stejně. A to jsou na chalupě ještě déle. Samozřejmě už před lety jsem pořídila ty zakrslé. Pečlivě jsem zasadila, vyházela jsem jim pomalu kubík hlíny, každému. Výsledek byl katastrofální. Vrhli se na ně snad všichni škůdci co jich vůbec existuje. Ty staré jabloně nestříkáme. A je z nich stále užitek. Tamty už jsou dávno pryč. Musela bych je chemií snad polejvat. Jinak vypadají krásně. Hlavně na fotkách.

     
  • Autor: HanaK
    Status: expert

    Re: Baleriny - sloupové ovocné stromy

    Datum: 17.03.2021 07:10
     

    Zde [youtu.be]

    je video o neplodících stromech, neřezat na jaře, jenom prosvětlil v létě, nehnojit dusíkem, ale fosforem a draslíkem.

     

    Ano, na stromcích nechci samoúčelně šetřit, to je bonus k tomu, že doveze ze školky ( někde u Mnichova Hradiště) kvalitní stromky a nabízí odrůdy, kterým se v naší oblasti daří. A protokořen je levnější než obalovaný sadební materiál, zde možno důvěřovat, že s ním bylo řádně nakládáno.

     
  • Autor: HanaK
    Status: expert

    Re: Baleriny - sloupové ovocné stromy

    Datum: 17.03.2021 07:24
     

    A pro změnu mne štve poděděná cca 30 let stará Glowster, nepříliš chutná odrůda (subjektivní názor), červivé, flekaté. Ovšem jediná jablka, co mám a mošt je skvělý. Takže se snažím nastudovat, co s tím. Měly by pomocí lepivé desky.

    Edit: lepové, mobil si píše, co chce

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil HanaK (17.03.2021 07:41)
     
  • Autor: babkaela
    Status: expert

    Re: Baleriny - sloupové ovocné stromy

    Datum: 17.03.2021 07:35
     

    Hani, fleky = strupovitost, tato odrůda je na ni velmi citlivá [jirivyslouzil.cz]

     
  • Status:

    Re: Baleriny - sloupové ovocné stromy

    Datum: 17.03.2021 07:48
     

    Děvčata, když ty nové odrůdy mají být prodejné, musí mít červená líčka a být akorát veliká a mít tvrdé slupky, to kvůli strojním třídičkám. A tyto vlastnosti má Coxova reneta a to je pramáti současných odrůd. Jenže toto jablko trpí všemi možnými neduhami - strupovitost,sazovitost, sklovitost a mnohé jiné. A proto se jabloně ve velkosadech stříkají až 16x do roka. A jak si na této chemické bombě pochutnáváme. V současné době se rozmáhají školky, které roubují staré odrůdy. Ty se dajjí pěstovat na zahrádkách bez chemie, ale vzhledově tak pěkné nejsou. A leckteré se musí loupat - koženáče např. A chuťově jsou většinou nakyslé. Současný zákazník si žádá jabka sladká. A tak holt má chemie zelenou. mls smiley

     
  • Status:

    Re: Baleriny - sloupové ovocné stromy

    Datum: 17.03.2021 07:57
     

    Gloster - to je přesně jablko podle dnešních požadavků, ale musel by u něj sadař stát se stříkačkou. A takto ošetřované jablko by bylo velmi drahé. Já jsem ho zlikvidovala, i když plodnost měl dobrou. Na mošt určitě vhodné. nono smiley

     
  • Status: expert

    Re: Baleriny - sloupové ovocné stromy

    Datum: 17.03.2021 08:48
     

    Nesnáším červená jablka, miluju zelená hodně tvrdá a kyselejší. Poraďte odrůdu. Ne Golden Delicius je moc sladký

     
Upozornění
Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci. přihlášení

Nejste registrovaní?
zaregistrujte se! Nezabere vám to víc jak 20 sekund a získáte množství výhod! registrace
 
 
 
Zajímavé foto
Zajímavé diskuze
Barbra a Daniel

adoptivní děti WEEKu
 
 
 
Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory jednotlivých diskutujících. Redakce serveru nemůže ovlivnit jejich obsah.
Provoz diskuze se řídí Pravidly zasílání příspěvků na serveru Week.cz.



RSS vše - RSS vše - Diskuze - RSS - Ovocné stromy a jejich plody (Diskuze)

Přidej na Seznam    
 
(c) 2006-14 Week.cz | Kontakt - Podmínky užívání - Nápověda
 
Tento server používá software Phorum.