pátek 29. března, 14:40 Svátek má Taťána
Profil
Není fotka
Vyhledávání
 
Co se kde šustne
 
Zajímavé foto


Navigace: Ovocné stromy a jejich plody
hodnocení: 5.00
Diskutujte! vše co souvisí s tím co na stromech ovocných vyroste.
 
 
 
 
Autor: drahus
Status: expert

Baleriny - sloupové ovocné stromy

Datum: 19.01.2011 09:16
 

Máte s nimi někdo zkušenost? Už je prodávají snad všechna větší zahradnictví. Prý je to řešení do malých zahrádek, do květináčů na balkón nebo jako živý plot.

Jabloně nejsou samosprašné, ale jako opylovač se hodí jakákoli jabloň v okolí nebo dvě baleriny vedle sebe. Nevyhánejí boční výhony. Hrušně, třešně a ostatní ovocné stromky sice sloupovité jsou, ale přece jen se boční výhony musí hlídat. První plody jsou již druhým rokem

Co vy na to?

 

Komentáře a názory

 
    Stránky: předchozí1234567 | další
    Aktuální stránka: 4 z 7
  • Status: expert

    Re: Baleriny - sloupové ovocné stromy

    Datum: 16.04.2019 20:19
     

    Moc se mi líbí. Před lety jsem je dala na chalupu, kde se ovoce nestříká. Za pár let je zcela zdevastovaly všelijaké hoiusenky a další havěť. Bez postřiků to asi vyjma nějakých větších a starších stromů teď už nejde.

     
  • Autor: Reklama

    Re: Baleriny - sloupové ovocné stromy

     
     
  • Status: expert

    Re: Baleriny - sloupové ovocné stromy

    Datum: 16.04.2019 21:01
     

    Mám také jablůňky- 1 stromek plodil už prvním rokem-kvetl hodně, měl 2 jablíčka, letos pokvetou i zbývající stromky, mám jich 9 ks, 2 ks nashi-kvetou od 1. roku po vysazení, 1x v květu zmrzly, 2. rok jedna měla 5 výborných plodů, na druhé opadaly, letos jsou obsypané květy. Včelky u nás ale skoro nejsou, trochu to zachraňují ty divoké, ale moc jich tady také není. Mám 5 zakrslých broskviček, plodí od prvního roku, mám je v zemi, 2 zakrslé meruňky letos kvetly poprvé, krásně, zatím nějaké plody drží. Velké stromy mít nemůžu, je to u mě výborné řešení, jak mít i ovocné stromy. Mám ještě zakrslou třešeň, plodí už 2 roky, ale ptáci byli se sklizní zatím rychlejší než já grinning smiley, "sloupovitá" meruňka je 2. rokem a ještě nekvetla, stejně tak "sloupovitá" švestka. Ale tvar docela drží winking smiley Všechny stromky by měly být samosprašné, tak snad je to pravda. 1 sloupovitou jablůňku mám i jako okrasnou, kvete sytě růžovými květy, plodí normální jablka smiling smiley

     
  • Autor: drahus
    Status: expert

    Re: Baleriny - sloupové ovocné stromy

    Datum: 17.04.2019 09:35
     

    Iviku, mně od tebe roste jedno kiwi, jak blázen, ale druhé živoří. To mé obří pokvete, ale je to samec. Sloupové jablůňky mám dvě, ale přesazovali jsme je, takže jedna letos hodně kvete, druhá jen jedno soukvětí, ale ani holandské zákrsky nepokvetou. Aspoň naberou sílu. Já jim loni první plody nechala a asi se vyčerpaly

     
  • Status: expert

    Re: Baleriny - sloupové ovocné stromy

    Datum: 17.04.2019 16:36
     

    Které je lepší? To velké nebo malé? To velké je 100% samice, malé by mělo být také, ale tam jsem ještě květy neviděla.

     
  • Autor: drahus
    Status: expert

    Re: Baleriny - sloupové ovocné stromy

    Datum: 17.04.2019 17:47
     

    To velké thumbs down

     
  • Status: expert

    Re: Baleriny - sloupové ovocné stromy

    Datum: 17.04.2019 18:02
     

    Tak snad ti i pokvete co nejdříve, ani jsem se nedívala na to svoje, jestli má květy. Loni mělo i dost plodů

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Baleriny - sloupové ovocné stromy

    Datum: 15.03.2021 13:12
     

    Holky, nějaké nové poznatky ke sloupovitým stromům?

    Dneska jsem to riskla a do jednoho místa s minimem prostoru koupila sloupovitou třešeň. Je sicecizosprašná, ale soused má z druhé strany za plotem klasickou třešeň, tak by to mělo snad stačit. Nejde mi ani tak o plody, ale snažím se o vysázení jedlého lesa winking smiley, a na klasickou třešeň tam prostor opravdu není. Tak jsem zvědavá, co tato. Zatím teda vypadá hodně "mrtvě", snad obrazí.

     
  • Autor: HanaK
    Status: expert

    Re: Baleriny - sloupové ovocné stromy

    Datum: 15.03.2021 13:47
     

    Ivčo, najdi si na YouTube pana Jana Urbánka, má tam video i o sloupcových ovocných stromech. Trošku upovídaný starý pán, ale dá se to přeskakovat.

    Má skvělá videa o všech ovocných stromech.

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Baleriny - sloupové ovocné stromy

    Datum: 15.03.2021 14:02
     

    Díky.

    Nejvíce chválené jsou obvykle jabloně, hrušně s výhradou a třešně jsou označované jako podvod na zákazníky. grinning smiley

    Takže jsem se nechala podvést... Mrknu na to video. winking smiley flower smiley

     
  • Autor: HanaK
    Status: expert

    Re: Baleriny - sloupové ovocné stromy

    Datum: 15.03.2021 14:10
     

    Maly stromek musí mít slabé rostoucí podnož, jdu se podívat, co mám já.

    EDIT: podnož Colt pro malé tvary třešně.

     

    U stromků je správný nákup jenom část úspěchu, druhou tvoří správný střih. Nespokojení možná jenom neumí stříhat a místo na sebe si stěžují na školkaře.

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil HanaK (15.03.2021 14:17)
     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Baleriny - sloupové ovocné stromy

    Datum: 15.03.2021 14:56
     

    Uvidíme. V tomto případě nejde prioritně o úrodu,ale o vytvoření nějakého pěkného zákoutí, tak jsem zvědavá, jak to dopadne.

     
  • Status:

    Re: Baleriny - sloupové ovocné stromy

    Datum: 15.03.2021 15:33
     

    Anavi, jako ozdoba budou tyto skromky určitě hezké. Ale třešeň a její opylovači, to je vždy složité. Nestačí jakákoliv třešně za plotem. Ale je pravda, že někdy se pyl přenese na velkou vzdálenost, můžou za to včely a možná i vítr. A na střih jsou tyto stromky náročné. Já to neumím vůbec a odmítám se to učit. Pro velkovýrobu jsou tyto stromky výhodou, mohou se sklízet ze země.Tobě přeju hodně úspěchů, třeba se naučíš tuto vymoženost pěstovat, moc ti fandím. thumbs down thumbs down thumbs down

     
  • Autor: alenak
    Status: expert

    Re: Baleriny - sloupové ovocné stromy

    Datum: 15.03.2021 22:07
     

    Anavi, pan prodejce tě uvedl v omyl, Sloupovité vyšlechtěné jsou pouze jabloně.

    Kvetoucí třešeň je nádherná, smiling smiley doporučil ti alespoň rannější odrůdu, abys nemusela stříkat proti vrtuli?.

    Výpis od prodejce stromků:

    Sloupovitost (sloupcovitost) stromků je dána geneticky.Bohužel gen sloupovitosti v současné době mají jen (sloupovité) jabloně,potomci odrůdy 'McIntosh Wijcik'.

    V této souvislosti je třeba uvést některé skutečnosti.Podle předpisu musí být odrůda stálá a uniformní.To znamená,že například zakrsle rostoucí třešeň Sylvia (sloupovitá třešeň to v žádném případě není i když je za ni vydávána) musí růst od všech prodejců v EU vždy stejně.Jestliže by rostla tak a podruhé jinak,třeba sloupovitě,taková odrůda by porušila podmínku stálosti a uniformity a vůbec by se nesměla pěstovat a prodávat.


    Prodávaný sloupovitý stromek (kromě jabloní) je obyčejný,zakrsle rostoucí stromek,který je naštěpován na zakrsle rostoucí podnoži.Je ještě bez vyvinutého bočního obrostu,nebo tento obrost je ostříhán.Ale pravý sloupovitý stromek to není.Je to jednoduše proto,že sloupovitost nemá v genech.

    Info pro příště smiling smiley ať se ji u Vás daří.

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Baleriny - sloupové ovocné stromy

    Datum: 16.03.2021 09:02
     

    Alenko, všechno špatně. Je to pozdní Sylvia. winking smiley grinning smiley Ale když nebude plodit, nebude ani vrtule tongue sticking out smiley . Jak říkám, mám to jen jako doplnění zeleně, aby mezi jedlými najednou nebyla thuje winking smiley , tak to až tak řešit nebudu. 250 Kč mě taky nezruinuje. Jen jsem to načetla právě až po nákupu, že jedině jabloně jsou "pravdivé", zbytek podvod na pěstitele. Ale nevadí. Hlavně, kdyby to byl zdravý strom a zdobil aspoň pár kvítky třeba.

    Ona byla ta Sylvie vychválena na stránkách Havlise, a tam já se ještě nespálila ohledně doporučení. Takže jsem se holt jednou netrefila. O tu investovanou částku nezchudneme, vyzkoušíme, uvidíme. flower smiley

    [www.havlis.cz]

     
    Upraveno 3 krát. Naposledy upravil Anavi (16.03.2021 09:07)
     
  • Status:

    Re: Baleriny - sloupové ovocné stromy

    Datum: 16.03.2021 09:21
     

    Aleno, díky ti, napsala jsi to přesně. Třešňová podnož je pouze pomalu rostoucí, podnož colt, tu má Hana, uvádějí školky jako vhodnou pro třešně do malých zahrádek. A ty katalogy, v nichž jsou sloupoé stromky zcela obsypány plody, to je k smíchu. A u ostatních peckovin je to podobné. Jabloně jsou opravdu sloupovitě rostoucí. ale jejich střih se musí umět. A jaká je kvalita plodů, nevím, nikdy jsem tyto odrůdy nechutnala. Zřejmě těmto stromkům patří budoucnost.

     
Upozornění
Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci. přihlášení

Nejste registrovaní?
zaregistrujte se! Nezabere vám to víc jak 20 sekund a získáte množství výhod! registrace
 
 
 
Zajímavé foto
Zajímavé diskuze
Barbra a Daniel

adoptivní děti WEEKu
 
 
 
Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory jednotlivých diskutujících. Redakce serveru nemůže ovlivnit jejich obsah.
Provoz diskuze se řídí Pravidly zasílání příspěvků na serveru Week.cz.



RSS vše - RSS vše - Diskuze - RSS - Ovocné stromy a jejich plody (Diskuze)

Přidej na Seznam    
 
(c) 2006-14 Week.cz | Kontakt - Podmínky užívání - Nápověda
 
Tento server používá software Phorum.