pátek 19. dubna, 01:03 Svátek má Rostislav
Profil
Není fotka
Vyhledávání
 
Co se kde šustne
 
Zajímavé foto


Navigace: Užitková zahrada
Aktuální kategorie: help   Vše > Zahrada a květena > Zahrada > Užitková zahrada
Diskutujte! Neroste vaše zelená radost, nebo naopak roste až moc? Sdílejte s ostatními fotky, rady a zkušenosti..
 
 
 
 
Autor: Mona
Status: expert

Angrešt

Datum: 28.06.2007 09:10
 

Dva dotazy v jednom:

1. mám na angreštu asi to padlí. Na plodech (tedy ne na všech) mám hnědé skvrny. Je to ono? Co proti tomu dělat?

2. Z druhého (zdravého) stromku jsem obrala dost plodů...co s nimi? Kompot? Džem? Poraďte.

Děkuji.winking smiley

 

Komentáře a názory

 
    Aktuální stránka: 8 z 9
  • Autor: drahus
    Status: expert

    Re: Angrešt

    Datum: 30.06.2017 09:20
     

    Mám dva stromečky a samo si nepamatuju odrůdy. jeden má malý vzrůst, menší, kulaté, hodně chlupaté plody, nakyslé. Ten občas padlí má, ale minimálně. Pak mám stromek, který má šílené přírůstky, angrešty poměrně velké, hruškový tvar, bez chlupů, plody červenají. Není kyselý a i slupku má sladkou. je křupavý, pokud nepřezraje. Ten neměl padlí nikdy (zatím) Z něj jsem nadšená, až na ty dlouhatánské větve. až ho očešu, hodně ho zakrátím a některé větve zlikviduju. Roste mi do něj clemík grinning smiley

     
  • Autor: Reklama

    Re: Angrešt

     
     
  • Status: expert

    Re: Angrešt

    Datum: 30.06.2017 09:25
     

    Vimrova, kdes ho kupovala? Abych se úplně nemotala v kruhu ztracené rezistence a ještě případných záměn do toho. To už bych se asi do smrti nedočkala žádné srstky.

     
  • Status:

    Re: Angrešt

    Datum: 30.06.2017 09:35
     

    Z rezistentních odrůd mám Primu, je chuťově uspokojivá. Odrůdu Pax má Quendery a taky jí chválí, budu jí shánět na podzim, protože jsem musela ty staré, dobré odrůdy zlikvidovat, padlí už na nich tolik řádilo, bez ohledu na postřik, že už nebyly k ničemu. Takový Bílý nádherný, ten byl chuťově vynikající. Ale je pravda, že ty rezistentní odrůdy jsou pouze tolerantní k padlí, úplně odolné nejsou. Nic lepšího trh nenabízí, tak nám musí stačit ty, které jsou odolné a alespoň trochu chutné. Ta Invikta k nim nepatří - tu jsme taky zlikvidovali. angry smiley

     
  • Autor: vimrova
    Status:

    Re: Angrešt

    Datum: 30.06.2017 09:48
     

    Alenko, na Primu jsem taky četla chválu, ale osobní zkušenost nemám.

     

    Regino, mám Pax z Fytosu Plzeň, mám tam příbuzenstvo, tak jsem je zaúkolovala winking smiley

     
  • Autor: vimrova
    Status:

    Re: Angrešt

    Datum: 30.06.2017 09:55
     

    Měla jsem nějaký údajně rezistentní ( ze Zahrady Čech od stánku cca před 10 lety), ten byl taky moc dobrý, ale nikdy jsem se nedopátrala jména.

    Byl hodně tmavě červený, velmi velký a dlouhý plod ( až 3-4cm - bez přehánění) ve tvaru hrušky/kapky, slupka hladká, ale větve docela nepříjemně trnité. Dužina byla opravdu hodně slaďoučká, ale slupka i v plné zralosti kyselá ( vysávali jsme jen vnitřek, slupky zahazovali). Nicméně, slupka byla poměrně měkká, ne příliš silná.

    Pax má naopak slupku silnější a křupavou, tam by se "vysávání" dužniny praktikovalo dost těžko eye rolling smiley ( hlavně to není třeba, to jen pro doplnění popisu).

    Bphužel foto nemám a loni bez varování zaschnul sad smiley . Tak pokud byste někdo dle popisu poznal, co to asi bylo za odrůdu, byla bych ráda, chtěla bych si ho pořídit znovu.

     
  • Autor: babkaela
    Status: expert

    Re: Angrešt

    Datum: 30.06.2017 10:09
     

    Drahuško, Vimrová, tuším, že váš kapkový červený je náš Karát ... je pozdnější [sempra.vlosiny.sweb.cz] . Invicu jsme zlikvidovali, chuťově hodně podprůměr a navíc padlí chytala taky. Mimo něj máme Primu, Zlatý fík (ten postřik potřebuje) a jeden drobný skorý kulatý červený nn.

    Jo a z Karátu je úžasná marmeláda.

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil babkaela (30.06.2017 10:21)
     
  • Autor: drahus
    Status: expert

    Re: Angrešt

    Datum: 30.06.2017 10:31
     
    img_6730.jpg
    Další fotografie:

    Elo, máš asi pravdu. Já je nenechávám až tolik dozrát, mám je ráda křupkavé.

    První dvě fotky jsou asi ten Karát - neměl nikdy padlí, ale je hodně bujný, potřebuje hodně místa. Plody jsou opravdu lahodné

    Druhé dvě fotky ten druhý. Měl Padlí jednou, za asi osm let. Plody menší, chlupaté, chuť - takový klasický angrešt grinning smiley

    Chudinky nedostávají žádnou vodu, kromě od Svatého Petra a samozřejmě žádnou chemii

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil drahus (30.06.2017 10:31)
     
  • Autor: vimrova
    Status:

    Re: Angrešt

    Datum: 30.06.2017 10:35
     

    Elo, díky za tip thumbs down , pořídím Karát na zkoušku a uvidím winking smiley . Ráda bych ho znovu našla, moc nám chutnal a právě, že byl pozdní, takže to hezky navazovalo časově na sebe.

     
  • Status: expert

    Re: Angrešt

    Datum: 30.06.2017 10:35
     

    Takže Karát a PAX? Budu shánět, mám ještě jiný problém ještě, nechci stromečky, jedině keříky. To bývá ve školkách problém. Ale to už si vymýšlím hodně, že? U nás je větrno a stromečky se pokaždé zlomí, když ne pod plody, tak v zimě v závějích. Keříky odolají :-)

     
  • Autor: vimrova
    Status:

    Re: Angrešt

    Datum: 30.06.2017 10:44
     

    Jájo, jestli chceš keříky, tak je to naopak mnohem jednodušší - připomeň se napodzim, pošlu ti dřevité řízky winking smiley z Pax, celkem dobře se to chytá, ale mě je to na nic, já potřebuju stromky, aby se daly něčím podsázet ( aktuálně jahody winking smiley )

     
  • Status: expert

    Re: Angrešt

    Datum: 30.06.2017 10:52
     

    Oni ve školkách keříky moc nedělají prý něco z EU, nechápu proč by to nešlo (spíš je keřík levnější než stromek). Jestli neseženu tak se ozvu, byla bych ráda, byla by jistota, že je to on. Koukal jsem, že v Ústí měli angrešty kontejnerované, ale jména netuším jen jsem nahlédla a nepamatuju si, možná jsem viděla Invictu a to jsem věděla,že nebrat.

     
  • Autor: drahus
    Status: expert

    Re: Angrešt

    Datum: 30.06.2017 11:02
     

    Mně se stromek líp očesává a mám u každého kovovoý kolík, protože pod úrodou by se zlomily. Někdy musím vyvazovat i extra korunku, aby se nevylomila

     
  • Status: expert

    Re: Angrešt

    Datum: 30.06.2017 11:08
     

    Oporu měly, ale s.át se s korunkou není nic pro mě a i úroda je menší než na keříku

     
  • Autor: drahus
    Status: expert

    Re: Angrešt

    Datum: 30.06.2017 11:13
     

    ....a taky máš dost místa winking smiley

     
  • Status:

    Re: Angrešt

    Datum: 30.06.2017 11:17
     

    Děvčata, my máme ještě jeden červený, celkem dobrý a padlím netrpí. Protože jsem si nepamatovala jmého, pátrala jsem na Googlu a už vím jméno. Jmenuje se MARTLET. Ten můžu taky doporučit. eye popping smiley

     
Upozornění
Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci. přihlášení

Nejste registrovaní?
zaregistrujte se! Nezabere vám to víc jak 20 sekund a získáte množství výhod! registrace
 
 
 
Zajímavé foto
Zajímavé diskuze
Barbra a Daniel

adoptivní děti WEEKu
 
 
 
Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory jednotlivých diskutujících. Redakce serveru nemůže ovlivnit jejich obsah.
Provoz diskuze se řídí Pravidly zasílání příspěvků na serveru Week.cz.



RSS vše - RSS vše - Diskuze - RSS - Užitková zahrada (Diskuze)

Přidej na Seznam    
 
(c) 2006-14 Week.cz | Kontakt - Podmínky užívání - Nápověda
 
Tento server používá software Phorum.