čtvrtek 28. března, 15:27 Svátek má Soňa
Profil
Není fotka
Vyhledávání
 
Co se kde šustne
 
Zajímavé foto


Navigace: Užitková zahrada
Aktuální kategorie: help   Vše > Zahrada a květena > Zahrada > Užitková zahrada
Diskutujte! Neroste vaše zelená radost, nebo naopak roste až moc? Sdílejte s ostatními fotky, rady a zkušenosti..
 
 
 
 
Autor: Mona
Status: expert

Angrešt

Datum: 28.06.2007 09:10
 

Dva dotazy v jednom:

1. mám na angreštu asi to padlí. Na plodech (tedy ne na všech) mám hnědé skvrny. Je to ono? Co proti tomu dělat?

2. Z druhého (zdravého) stromku jsem obrala dost plodů...co s nimi? Kompot? Džem? Poraďte.

Děkuji.winking smiley

 

Komentáře a názory

 
    Aktuální stránka: 4 z 9
  • Autor: babkaela
    Status: expert

    Re: Angrešt

    Datum: 14.07.2014 08:39
     
    s6307371.jpg

    Rezistent Karát

     
  • Autor: Reklama

    Re: Angrešt

     
     
  • Autor: samanka
    Status:

    Re: Angrešt

    Datum: 14.07.2014 17:46
     

    nádhera, včera jsem sklízela poslední zbytky z keříku - 1,5kg Lídlovky - no, vypadám, jak když jsem se prala s kočkama grinning smiley grinning smiley grinning smiley, tak jen tiše závidím ten snadnej přístup, na příští sezonu dostane radikální prostřih. Ale mám ho u plotu pod jabloní, tam by se stromek stejně nevešel

     
  • Autor: Pinka
    Status: expert

    Re: Angrešt

    Datum: 23.06.2016 08:53
     
    obraz1760.jpg

    Letos čekám docela pěknou úrodu, budu dělat "varenie" podle starého receptu. V zimě do čaje je to výborný.

     
  • Status:

    Re: Angrešt

    Datum: 23.06.2016 15:12
     

    Já mám letos angrešt tolik napadený americkým padlím, nejen list,ale i celé větve a plody. A to jsem ho stříkala Discusem. Samozřejmě jsou nejvíce napadeny staré, dobré odrůdy. Jenže ty nové, odolné alespoň na plodech, ty mi zase nechutnají. tak budou mít největší radost z opadaných plodů kosáci, těm to padlí nevadí. sad smiley

     
  • Autor: iriska
    Status: expert

    Re: Angrešt

    Datum: 26.06.2016 22:09
     

    loni jsme koupili rezistentní, je světle červený chlupatý, odrůdu teď nevím, ale je výýýborný. Má jen pár plodů, ale už se těším na další roky. Před tím jsem měla vždy totálně napadný padlím, tak šel vždy na kompost. Nemělo cenu stříkat, každý rok to bylo stejný. thumbs up

     
  • Autor: Romi
    Status:
    www.chlupatarad..

    Re: Angrešt

    Datum: 27.06.2016 07:04
     

    angrešty mám tři, jeden Zlatý fík a jeden takový velký, světlý a druhý červený

    stříkám jen 2x - a to v době květu a pak ještě jednou, po 10-14 dnech. Padlí nemáme a to vedle sousedka má padlím obalené celé výhony i s plody.

    Stříkat se musí ve správnou dobu, jinak už to nemá cenu. Ale vyplatí se to. Od té doby, co stříkám - padlí není, bez postřiku dřív se objevilo jak na plodech, tak i na letorostech.

    letos jsou všechny tři stromky obalené plody thumbs down

     
  • Autor: Pinka
    Status: expert

    Re: Angrešt

    Datum: 27.06.2016 08:41
     

    Já jsem ještě nikdy angrešty nestříkala, nebylo to třeba. A kdyžtak bych zkusila ten domácí postřik ze sody nebo prdopeče- 5g, 10 ml řep.oleje a 1l vody, po 14 dnech opakovat. Nezkoušeli jste to někdo?

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil Pinka (27.06.2016 08:42)
     
  • Autor: vimrova
    Status:

    Re: Angrešt

    Datum: 27.06.2016 11:11
     

    Pěstuji jen angrešty rezistentní vůči padlí. Vyzkoušela jsem bílou Invictu, ale na nás je málo sladká, šlupka strašně kyselá a navíc je dost chlupatá. Byla odejita, páč jsem objevila ve Fytosu Plzeň odrůdu Pax, která je také bílá se světlým růžovým přelivem, s postupující zralostí líčko až načervenalé ( te´d s překvapením koukám, že jí Fytos má zařazenou mezi červenými, když jsem jí kupovala, měj jí mez i bílými eye rolling smiley ) Je také celkem dost chlupatá, ale je velmi sladká a hlavně, má sladkou slupku, takže děti neplivou šlupky. Je chutná už v té fázi lehkého narůžovění, že přechází v červenou jsme zjistili náhodou, když jsme jednou byli v tomto termínu na dovolené a vrátili jsme se a oba angrešty byly červené grinning smiley .

     

    Měla jsem i nějaký rezistentní červený, hladký, velmi sladký, dužina výborná, šlupka kyselejší, údajně název odrůdy začínal za R (což jsou všechny ty rezistentní -Rolondy, Rixanty atd. ). Bohužel mu po letech odumřely rouby. Ráda bych ho pořídila znovu, ale vlastně nevím, jaký to byl sad smiley .

     

    Nově mám tedy místo něj Dagmar, což je poměrně nová odrůda od pana Vrány, patří mezi žluté odrůdy, měla by být rezistentní. Přiznám, že vlastně nevím, jak chutná, děti jsou vždy rychlejší eye rolling smiley .

     

    Jinak, odborníci přísahají na Zlatý fík, ale ten bez stříkání bohužel nezle sad smiley

     
  • Autor: Pinka
    Status: expert

    Re: Angrešt

    Datum: 27.06.2016 12:34
     

    Já ani nevím, jaké mám, už na té zahradě byl před 30lety a tyhle jsou z něj namnožené.

     
  • Autor: iriska
    Status: expert

    Re: Angrešt

    Datum: 27.06.2016 19:58
     
    dscn0994.jpg
    Další fotografie:

    ten zlatý fík jsem měla a hned první rok byl hnus. Tak šel. Tenhle mám první rok z Fytosu. Je to tenhle a fakt doporučuji, je výborný. Už je tam jen pár malých plodů, vnučce moc chutnají. grinning smiley

    [fytos.cz]

     
  • Autor: vimrova
    Status:

    Re: Angrešt

    Datum: 27.06.2016 20:06
     

    Jj, to je ten samý winking smiley , je vážně moc dobrý, ale u nás nikdy nestihne dojít do té červené fáze. Je sladký už jako lehoučce načervenalý.

     
  • Autor: iriska
    Status: expert

    Re: Angrešt

    Datum: 27.06.2016 20:10
     

    ani nemusí dozrát, je už teď výborný mls smiley

     
  • Autor: babkaela
    Status: expert

    Re: Angrešt

    Datum: 27.06.2016 22:17
     
    dsc00223.jpg
    Další fotografie:

    My máme rezistent Prima, dobrý sladký, ze čtyř stromků nejsme schopni ujíst - budu muset zavařovat, ach, jo.

    Invicu jsme měli, šla po pár letech do pryč, nedobrá. Zlatý fík je sice chlupaty, náchylný na padlí, ale výýýborný - stříknu jednou na jaře Horizonem, v době kdy stříkám meruňky proti moniliovému úžehu. Máme ještě pozdnější červený Karát, taky dobrý, docela hodně vzrůstný.

     
  • Autor: Romi
    Status:
    www.chlupatarad..

    Re: Angrešt

    Datum: 28.06.2016 06:29
     

    tak Zlatý fík se s těma mýma dalšíma chuťově nedá srovnat! je výborný, má obrovské plody žluté barvy a fakt je výborný. Tím, že stříkám, padlím netrpí. Musim je vyfotit thumbs down

    a taky už začínají být k jídlu mls smiley

     
  • Status:

    Re: Angrešt

    Datum: 28.06.2016 12:43
     

    Plně souhlasím s Babkaelou, Prima je dobrá odrůda a Ivicu jsme zlikvidovali ze stejných důvodů. Já mám nejraději Bílý nádherný, jenže ten tolik trpí padlím, že se rozhodujeme, co s ním dále. Dost možná, že ho vykopeme. Už mě nebaví, každoročně ho stříkat Discusem a pak celé léto stříhat větve napadené padlím. sad smiley Asi je rezistentní proti postřiku.

     
Upozornění
Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci. přihlášení

Nejste registrovaní?
zaregistrujte se! Nezabere vám to víc jak 20 sekund a získáte množství výhod! registrace
 
 
 
Zajímavé foto
Zajímavé diskuze
Barbra a Daniel

adoptivní děti WEEKu
 
 
 
Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory jednotlivých diskutujících. Redakce serveru nemůže ovlivnit jejich obsah.
Provoz diskuze se řídí Pravidly zasílání příspěvků na serveru Week.cz.



RSS vše - RSS vše - Diskuze - RSS - Užitková zahrada (Diskuze)

Přidej na Seznam    
 
(c) 2006-14 Week.cz | Kontakt - Podmínky užívání - Nápověda
 
Tento server používá software Phorum.